en 1481 hier een watermolentje op gezet hebben voor de afwatering.(14) In De staat van bijdrage aan de zeewering van de Hondsbossche Zeewering (15) tussen Camperduin (Schoorl) en Petten van 23 april 1563 lezen we in derdaad dat het Egmonder- en Bergermeernog niet is drooggemaakt. Wel toont een afschrift van een stuk in het archief van de Bergermeer - met beschrijving van de wisseling van eigendommen van bedijkte landjes - aan, dat Hendrik van Brederode de opdrachtgever is voor de bedijking van de Bergermeer: 'Verclaring van al die nieuwe bedyckte Landen in de Berger meer, so die by S. G. Here Hendrick van Brederode anno XVcLXIII bedyckt zyn en daernae aan verscheyden personen soo by mynen heere selfs als zynen gecommitteerden vercoght, gepermuteert [gewisseld] ende veralie- neerd [vervreemd] syn ',(16) Op de kaart van Holland van Gerard de Jode uit 1665 staat als tekst 'De Egmonder Meer bedijck Anno 1564'. De tekst staat over zowel het Egmondse als Bergense deel.(17) De gerespecteerde auteur over de Berger- en Egmondermeer Henk Schoorl heeft over deze periode diepgaand archiefonderzoek gedaan en concludeert dat de bedijking van zowel het Berger- als het Egmondermeer aanvangt in 1562 en in 1564 wordt afgerond.'18' De Bergermeerringdijk wordt op 24 fe bruari 1564 gesloten en in mei van dat jaar wordt begonnen met de bemaling door watermolens. In 1566 vallen de meergronden droog. Hij heeft geen na dere gegevens gevonden waarom 1555 genoemd wordt door Van der Woude. Het Accoort Het vroegst bekende document dat direct verbonden is met het initiatief tot de droogmaking van het Berger- en Egmondermeer dateert van 23 november 1563; het Accoort vande nijewe vaert5l9) Het is de overeenkomst tussen de twee heren en de stad Alkmaar. De werkzaamheden aan de ring- en boezem vaarten is dan al in volle gang. De akte is een bijzonder document: het is het enige bekende document over de droogmaking met de authentieke onderte kening van Lamoraal van Egmont. Egmont tekent blijkbaar ook uit naam van Brederode, op basis van erezaak met het daarmee samengaand vertrouwen. De akte vermeldt dat Lamoraal van Egmont en Hendrik van Brederode samen een presentatie hebben gegeven voor de vroedschap van Alkmaar over de plannen tot droogmaking van het Berger- en Egmondermeer. Hieruit blijkt de samenwerking tussen beide heren. In de akte geeft de stad Alkmaar aan akkoord te gaan met de uit te voeren bedijking van de meren volgens bestaande plannen zonder beperkingen, met handhaving van be staande juridische aanspraken van de stad. Ook neemt het stadsbestuur de kosten voor de aanleg van de vaart (Steesloot) van de stadssingel naar het Geestgronden, 25 (2018), nr. 1 23

Geestgronden - Egmonden | 2018 | | pagina 25