Dat de Deipers een bevolkingsgroep vormen die niet met zich laat sollen is genoegzaam bekend. Dat was 200 jaar geleden ook al zo. Uit onderstaand artikel blijkt dat ze ook niet bepaald blij waren met de franse overheersing uit die tijd. Geijan Zwaan RELLEN IN 'EGMOND SUR MER' In twee vorige artikelen in Geestgronden informeerde ik u over de eerste beroepstelling in de Egmonden(1). Inhetjaar 1811 verplichtte keizer Napoleon alle mannen van twintig jaar en ouder hun beroep en leeftijd op te geven, met als officieel doel om een lijst van kiesgerechtigde mannen op te stellen. Maar in deze oorlogstijd natuurlijk ook om het aantal weerbare mannen te inventariseren. In Egmond aan Zee voldeden opvallend weinig mannen aan deze plicht. Er schreven zich slechts 176 mannen in. Dat is 16,1% van de 1070 inwoners, verreweg het laagste percentage van de omgeving (vgl. Binnen-Egmonden 19,5%, Heiloo/Limmen 27,7%, Alkmaar 23,4%). Zo'n vijftig mannen, vooral de twintig- tot dertigjarigen ontbreken op de lijst. Wat bewoog dit grote aantal derpers het toch dwingende bevel van de keizer aan zijn onderdanen te negeren? Of ontbrak er een aantal mannen, vanwege de verplichte dienst in het franse leger? In de franse tijd had de Egmondse visserij enorm te lijden onder het Continentale Stelsel. De Noordzee werd afgesloten om Engeland te isoleren en zo te verzwakken als vijand van Frankrijk. In de eerste jaren onder Lodewijk Napoleon waren de gevolgen nog niet zo rampzalig, want deze koning treuzelde bij de invoering van een goede controle en werd er flink geld verdiend aan smokkel naar Engeland. Maar nadat de zwakke Lodewijk was afgezet en zijn broer Napoleon Nederland inlijfde bij het keizerrijk (1810) werden de effecten van het stelsel rampzalig voor het vissersdorp. Er kwamen franse douaniers die op de standplaats aangekomen direct begonnen met opsporingsactiviteiten, zoals het van onder tot boven doorzoeken van vissersschuiten, schuren en winkels. De visserij werd beperkt tot reisjes van zonsopgang tot zonsondergang, vaak met een douanier aan boord. In de laatste jaren van het keizerrijk lag de visserij vrijwel geheel stil. Geestgronden, 24 (2017), nr. 4 107

Geestgronden - Egmonden | 2017 | | pagina 5