VAN DE REDACTIE Dit nummer van Geestgronden staat 'bol' van de verhalen over Egmond aan Zee. Prachtige verhalen geschreven door enthousiaste mensen die de geschiedenis van de Egmonden een warm hart toedragen. Egmond aan Zee was lange tijd de kleinste gemeente van de Egmonden en eigenlijk volledig geïsoleerd van de andere Egmonden door een zandduin. Daar kwam pas verandering in na de aanleg van de Egmonderstraatweg in 1847. Kees Floor beschrijft in twee artikelen in deze uitgave hoe klein Egmond aan Zee aanvankelijk was (zie de afbeeldingen op de middenbladzijden van dit blad) en hoe dit dorp uit zijn isolement kwam. Het harde geïsoleerde bestaan in Egmond aan Zee had zijn weerslag op het karakter van de Derpers. Ze waren op zichzelf aangewezen en moesten bestaan van hetgeen de visserij en de stroperij bracht. Dan kon je het vaak niet al te nauw nemen met de regels van de overheid. Geijan Zwaan laat aan de hand van de inschrijvingen in het Registre Civique in 1811 (zie Geestgronden april 2016) zien waarom veel Derpers zich onttrokken aan deze inschrijving. Het bijzondere karakter van de Derpers komt ook goed uit in het laatste artikel van dit nummer van Ada Schol. Zij beschrijft het leven van Gerrit Akke. Een bijzondere Derper, of gewoon één van hen? Dit jaar hebben we u in totaal bijna 150 bladzijden met prachtige verhalen kunnen bieden. Hoewel dit nummer uitsluitend over Egmond aan Zee gaat waren we gelukkig in de andere nummers wel in staat om een meer evenwichtig beeld van alle Egmonden te bieden. Wij zijn als redactie afhankelijk van de inspanning van vrijwilligers die de pen ter hand nemen. We willen hierbij dan ook een oproep doen aan al diegenen die een idee hebben voor een verhaal. Dat kan een historisch onderzoek zijn, maar ook gewoon een familiegeschiedenis. Laat het ons weten. We willen u helpen bij het schrijven als u daar behoefte aan hebt. Hierbij willen we alle schrijvers bedanken voor hun vrijwillige inspanning. Zonder hen zouden we Geestgronden niet uit kunnen brengen. We zullen ook in 2018 ons uiterste best doen om u weer veel lezenswaardige verhalen te kunnen bieden en we wensen u prachtige feestdagen en een voorspoedig 2018. 106 Geestgronden, 24 (2017), nr. 4

Geestgronden - Egmonden | 2017 | | pagina 4