Dat er in Egmond aan Zee veel bijnamen (skeldnamen) worden gebruikt is bekend, maar waar die vandaan komen en hoe lang ze al gebruikt worden is meestal niet bekend. In de vorige uitgave van Geestgronden liet Carla Kager zien dat 'de Kat' al meer dan tweehonderd jaar bestaat. In onderstaand verhaal beschrijft Ada Schol het leven van Gerrit Dekker, die in het dorp bekend stond als Gerrit Akke. Ook Gerrit's vader en opa werden al Akke genoemd. Ada Schol-Zwaan PORTRET VAN EEN DERPER Gerrit Akke Inleiding 'DE EGMONDEN: in het land der blonde duinen Dit was de aanhef van een artikel over de Egmonden in de Alkmaarse Cou rant van 4 december 1951Een prachtig verhaal over de Abdij van Egmond- Binnen, de Slotkapel op Egmond aan de Hoef, de vuurtoren van J.C.J. van Speyck en de voormalige diamantslijperij in Egmond aan Zee, geïllustreerd met schetsen van G.Dekker. Vele jaren later kreeg ik deze krant via een kennis in handen en heb deze vooral bewaard, omdat er ook een interview met mijn opa Klaassie Schol in dit verhaal stond. Toen ik twee schetsen (gesigneerd met G.Dekker) gebruikte voor een fami lieboekje, vroeg ik mij af wie die G.Dekker was. Plotseling kreeg ik een ingeving, toen ik op een dag Henk Dekker tegen kwam en aan hem vroeg of zijn broer Gerrit goed kon tekenen. "Weljazeker was het antwoord. Enkele weken later nam ik contact op met Gerrit's oudste zuster Jopie Wijker- Dekker en liet haar het krantenartikel lezen, zij was zeer verrast, want zelf had zij dit nog nooit gelezen. Zij vertelde, dat het tekenen in de genen zat, niet alleen vader Hendrik Dekker (Akke), broer Gerrit, maar ook hun jongste zus Marlien en Gerrit's kleindochter Sherilyn zit het tekenen in het bloed. In 1951 was Gerrit nog maar 13 jaar. Toch was ik ervan overtuigd dat hij de tekenaar was en ik besloot om samen met Jopie Gerrit's verhaal te vertellen. Pas kort geleden kwam ik er bij toeval via Louis van der Zeijden achter dat G. Dekker niet onze Gerrit Akke was. Als dat vanaf het begin van mijn zoek tocht duidelijk zou zijn geweest, dan zou onderstaand portret van Gerrit Akke waarschijnlijk nooit geschreven zijn. (De tekenaar Gerrit Dekker is geboren in 1911 in Oudendijk en werkte voor diverse kranten. Zie website, www. dezuidkanter.nl/historie 1151) Geestgronden, 24 (2017), nr. 4 137

Geestgronden - Egmonden | 2017 | | pagina 35