Egmond aan Zee was aanvankelijk geheel ingesloten door Egmond-Binnen en de Noordzee aan de westzijde. Hoe Egmond aan Zee vervolgens groeide beschrijft Kees Floor in onderstaand artikel. Kees Floor UITBREIDEN OF FUSEREN? De grenzen van Egmond aan Zee De ruimte die de gemeente Egmond aan Zee in 1821 kreeg toebedeeld bij de eerste officiële vastlegging van de gemeentegrenzen (1) was wel erg krap. De gemeente omvatte slechts de grond waarop huizen stonden of die gebruikt werd als erf; de grens van de bebouwing was dus tevens de noord-, oost-, of zuidgrens van de gemeente. De Noordzee vormde de westelijke grens (Afb. 12). Door het grondgebied van de gemeente op deze manier te beschrijven, kon je de problemen al zien aankomen. Voor een nieuwe woning, een nieuw gebouw, pension of koloniehuis of een aan te leggen boulevard was binnen de gemeentegrenzen absoluut geen ruimte. Voor elke uitbreiding, die de meeste gemeenten probleemloos binnen eigen grenzen kunnen realiseren, was men in dit geval afhankelijk van de medewerking van Egmond-Binnen. De beide vuurtorens stonden aanvankelijk op grondgebied van de buurgemeente, evenals het tolhuis. Om deze problemen van ruimtegebrek tegemoet te treden, waren er twee opties: een uitbreiding van het grondgebied van de gemeente Egmond aan Zee ten koste van Egmond-Binnen of - zoals reeds in 1836 van regeringswege werd gesuggereerd (2) - een fusie van het dorp met de buurgemeente. De discussies die over deze mogelijkheden in de negentiende en twintigste eeuw werden gevoerd, hadden geruime tijd als uitkomst dat gekozen werd voor gebiedsuitbreiding of tegen een fusie. Pas in de jaren zeventig van de vorige eeuw was de tijd rijp voor een samenvoeging van de twee gemeenten. Eerste uitbreiding: 1865 De eerste keer dat het gemeentebestuur van Egmond aan Zee de beklemming voelde van een te krap bemeten oppervlak, was rond 1860. In dat jaar telde het dorp 1700 zielen (3a-4). Men wilde vooral uitbreiden naar het oosten, zodat het tolhuis en de dagbaak of kaap binnen de grenzen van Egmond aan Zee zouden komen te liggen. Uitbreiding naar het westen was niet mogelijk; de Noodzee knabbelde al eeuwen aan de westgrens van het dorp. De noordelijke grens zou de oude grens tussen Egmond-Binnen en Wimmenum moeten Geestgronden, 24 (2017), nr. 4 127

Geestgronden - Egmonden | 2017 | | pagina 25