In de artikelen in Geestgronden over de woningbouw vereniging St. Joseph en de Vincentiusvereniging in de uitgaven van augustus 2016 en april 2017 werd heel duidelijk dat men in het begin van de twintigste eeuw, zonder internet en met nauwelijks telefoon, zeer daadkrachtig kon optreden. Onderstaand artikel toont dat nogmaals aan. In iets meer dan een halfjaar werd een tentoonstelling georganiseerd waarbij twee villa's verloot werden. Martijn Mulder DE GROTE EGMONDSCHE TENTOONSTELLING EN VERLOTING IN 1912 Zoals we in de Geestgronden van december 2016 konden lezen, trad - na de turbulente periode Pranger - Cornelis Eijma aan als nieuwe burgemeester van Egmond aan Zee. Eijma was een man vol frisse ideeën en dat was nou net wat een dorp als Egmond aan Zee kon gebruiken. Het is opvallend hoe, in de periode eind 19e eeuw - begin 20e eeuw, de burgemeester doorgaans de grote initiator was van allerlei activiteiten. Sinds het begin van de vorige eeuw, werd hij hierbij vaak geholpen door A.C. (Arie) Bos, een voormalig onderwijzer en inmiddels administrateur in het dagelijks bestuur van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantiekolonies. Eijma en Bos maakten samen deel uit van de Propagandacomissie van Egmond aan Zee, die tot doel had het dorp te promoten en de saamhorigheid te vergroten. Beiden kwamen hier niet uit de buurt: Arie Bos was in 1870 geboren in Charleroi en in 1896 vanuit Woerden naar Egmond aan Zee verhuisd, Johannes Eijma was in 1879 geboren in Ankeveen en kwam in 1910 in Egmond aan Zee wonen vanuit Geldermalsen. Beide mannen namen dus ervaringen en ideeën mee, die ze elders hadden opgedaan en die ze nu konden inzetten ten behoeve van Egmond aan Zee, de plek die zij al snel in hun hart sloten. Zo ontstond, tijdens één van de vergaderingen van de Propagandacommissie, eind 1911, het prachtige idee om Egmond aan Zee eens goed op de kaart te zetten door het organiseren van een grote tentoonstelling. En dan niet een weekend, of een week, maar een hele zomermaand lang: Van 19 juli tot 19 augustus. Er werd direct druk nagedacht over de eventuele invulling, en al snel kwam men in grote lijnen tot een opzet, die best wel eens succesvol zou kunnen zijn. Het zou een geschiedkundige tentoonstelling worden, waarbij Geestgronden, 24 (2017), nr. 2/3 55

Geestgronden - Egmonden | 2017 | | pagina 5