mededeling dat we een nieuwe foto hadden en zelfs wisten wie erop stond afgebeeld. Tevens vroegen we een vergroting van het winkeltje van Mej. Belleman om na te kunnen gaan of hier ook Trijntje Smit op stond. Misschien zat er wel een verhaal in voor de Geestgronden. Ik ging ook nog even bij mijn zuster langs. "Ken jij deze foto nog?" "Ja, dat is moe Wit," zei ze stellig. "Neen, dat is moe Wit niet. Het is degene die achterop geschreven staat. Ik heb het adres opgezocht en met haar dochter gesproken" Samen hebben we, met de nieuwe foto, nog een keer de dochter opgezocht. Zelfs met het vergrootglas erbij kon ze niet zeggen of dat ook haar moeder was. Ook merkte zij op dat haar moeder altijd in Volendammer kleding rondliep. Vroeger ook al. Dit was een kleine domper want op deze foto was moeilijk te zien of zij hier ook in klederdracht stond. Of wilden we het te graag? Achteraf bleek de datering van deze foto niet met die van Trijntje Smit overeen te komen. Zelf had de dochter geen foto's van vroeger meer. Wie was Trijntje? Maar hoe is het met Trijntje Smit zelf vergaan? Trijntje is de eerste dochter van Jan Smit (geb. 25-05-1887), ja, inderdaad familie van de later bekende. en Grietje Veerman (geb. 02-11-1891) die op 1 mei 1915 met elkaar in het huwelijk waren getreden. Trijntje Smit is geboren op 25 juni 1916 te Edam. Volendam valt onder de gemeente Edam en zodoende werd je, als Volendammer zijnde, ingeschreven onder Edam. Bij de meeste Volendammers ligt dit nog gevoelig. Voor menig Derper is dit wel herkenbaar. In die tijd moesten de kinderen al vroeg wat extra geld in het laatje brengen en zo kwam Trijntje op 12 oktober 1933 te werken als dienstbode in Dorpzichfhet winkeltje van Anna Belleman op het Westeinde. Volgens de familie liep Trijntje altijd in Volendammer klederdracht. Waarschijnlijk was dat voor Anna Belleman een extra stimulans om Trijntje in Volendammer kostuum tussen de Hollandse tulpen te fotograferen, om zo de verkoop van haar ansichtkaarten te bevorderen. De foto moet dus gemaakt zijn in het vooijaar van 1934 toen de tulpen in bloei stonden. Trijntje had het best wel naar haar zin op Derpwant ze had het vaak over Egmond volgens haar oudste dochter, en kwam er nog geregeld terug. Wat de reden was om bij Anna Belleman te vertrekken is onbekend, maar op 18 december 1934 verhuisde ze naar Alkmaar. Naar de Kennemersingel 26. Deze, in 1932 pas gebouwde, riante, 4 onder één kap-woningen, hadden Geestgronden, 24 (2017), nr. 2/3 101

Geestgronden - Egmonden | 2017 | | pagina 51