Bijnaam 'De Kat' bestaat al 200 jaar Bijnamen worden gewoonlijk alleen mondeling overgeleverd; ze komen niet voor op officiële documenten. Maar er is tenminste één uitzondering bekend en die dateert uit de Franse tijd. Comelis Wijker (geb. 1772) moest op 1 mei 1811 in het Oude Raadhuis aan de Voorstraat zijn naam opgeven voor het bevolkingsregister: 'Le Registre Civique du Egmond Sur MerHij was blijkbaar zo gewend aan zijn 'skeldnaamdat hij die opgaf en zo werd zijn achternaam per abuis ingeschreven als 'KatBij de voornaam werd alsnog Comelis Wijker ingevuld. (Geijan Zwaan beschrijft dit in de Geestgronden van april 2016.) 'De Kat' is dus een bijnaam die al zeker 200 jaar voorkomt in Egmond aan Zee. Maar hoe staat het er nu mee? Jaap de Kat Jaantje Koper schrijft in haar memoires: 'Klaas de Kat en vele Katjes waren Wijker van naam.(Zie het artikel over Albert Wijker in deze Geestgronden.) Toch blijken ze maar weinig nageslacht te hebben. Engel Wijker, zoon van Reijer Wijker, is een van de laatste afstammelingen van de KattenEngel heeft ook niet die bijnaam gekregen. Zijn ooms waren Pieter de Kat, Engel de Kat en de bekendste was oud- badman Jaap de Kat. Allemaal heel grote sterke kerels en toch blijken ze bij enig nazoeken regelrecht verwant aan die tengere Albert Wijker {Wip) die voorkomt op schilderijen van Melchers. Klaas de Kat Klaas Wijker Klaas de Kat 1872 - 1963) was de jongste broer van Wip. Hij was in zijn werkzame leven diepzeevisser en ging pas op hoge leeftijd in 1956 naar de Prins Hendrik Stichting. Op een foto uit 1951 is hij tussen een rij 'Stichtingsmannetjes' herkenbaar aan zijn bril en hoed. Hij woonde toen nog thuis. Je zou het de tengere tak van de familie kunnen noemen. Klaas was getrouwd met Femmetje Verdwaalt (1873 - 1962) die ook klein van stuk was. Ze woon den in de Noorderstraat. Een van him zonen heette Leen Wijker, maar zijn bijnaam was Bob de Kat. Een van diens zonen werd op zijn beurt Nico van Bob de Kat j" genoemd. Dit vertelt zijn broer Jan, die echter niet als een 'de Kat' door het leven gaat. Hij was een klein 'katje' en zo kreeg hij de unieke bijnaam Jan Poes. Engel en Jan Wijker kennen niemand die nu nog de bijnaam 'de Kat' draagt. Deze Derper bijnaam lijkt dus nu na meer dan 200 jaar uitgestorven te zijn. 94 Geestgronden, 24 (2017), nr. 2/3

Geestgronden - Egmonden | 2017 | | pagina 44