Van sommige Derper bijnamen is precies bekend hoe die ontstaan zijn. Bij heel veel andere bijnamen is dat volstrekt onbekend, of na vele generaties vergeten. Zelfs is soms nu niet eens meer bekend wie er precies bedoeld werd. Maar de veelal exotische bijnamen passen helemaal bij de Derper cultuur en daarom zijn verschillende Derpers bezig geweest deze namen te verzamelen en zo te behoeden voor de vergetelheid. Voor onderstaand artikel heeft Carla Kager wat onderzoek gedaan naar bijnamen van de familie Wijker. De lijst aan het eind van het verhaal is opgesteld door verschillende Derpers. Carla Kager BIJNAAM 'DE KAT' UITGESTORVEN? Bijnamen van 'Wijkers De Derpers staan bekend om hun vele bijnamen die soms al generaties lang in de families voorkomen. Maartje Langedijk-Visser (Annie Dop) zei me in haar laatste levensjaar: "Mekind, noem je dat 'n bainaam? Wai zegge skeld- naam.Het is bekend dat de een razend werd als zijn skeldnaam werd ge bruikt en dat de ander het wel best vond. In een dorp waar iedereen al eeuwen lang werd vernoemd, waren (zijn) zoveel dezelfde voor- en achternamen, dat een bijnaam onmisbaar was of is. De echte naam was bij menigeen niet eens bekend. Tegenwoordig zijn de meeste Derpers trots op hun bijnaam, maar het ligt er begrijpelijkerwijs wel eens aan wat voor een bijnaam het is en of die ook respectvol wordt uitgesproken. Om de vele Egmonders met de achternaam Wijker te onderscheiden, waren (of zijn) er dus haast evenzovele bijnamen. Sommige bijnamen zijn vanwege de bijbehorende personen legen darisch te noemen en 'de Kat' hoort daar zeker bij. Afb. 30 Badman Jaap Jaap de Kat) aan het werk op het 'Noordzeebad' strand van de familie Kockx, eindjaren 60. Geestgronden, 24 (2017), nr. 2/3 93

Geestgronden - Egmonden | 2017 | | pagina 43