Van elke bewoner bestond een bruine envelop met documenten zoals foto's of een monsterboekje. Helaas hebben de vrijwilligers het archief aangetrof fen op een ordeloze hoop en vanwege waterschade was er al veel wegge gooid. Zo hebben zij alleen nog de envelop van Albert Wijker gevonden, maar leeg. Jankie blijkt voor te komen op foto's terwijl hij 'piepers jast' of in de keuken werkt. Herinnering aan Wip Mevr. Jos Gouda-Bult herinnert zich Wip: "Toen ik nog kind was, kwam bij ons thuis wel zo af en toe een kleine man, die werd Wip genoemd. Er was ook een broer of bekende van hem, ook niet zo groot en zijn naam was Jankie. Zij woonden in de Prins Hendrik Stichting, voor zover ik mij herinner. Wip ver diende dan een kleinigheidje met aardappelen schillen of messen slijpen, niet de messen van de slagerij, die deed mijn vader zelf, maar van het huishouden. De mannen hadden niet veel, het was een arme tijd, dus mijn moeder gunde ze het.Het getekende portret komt haar wel bekend voor: "Hij had welzo'n koppie, zat altijd wat gebogen een beetje te zingen tijdens het klusje. Jan Wijker (Jan Poes) een kleinzoon van Klaas Wijker (Klaas de Kat) weet verder niets, maar nog wel dat zijn opa wel eens zei: "Onze Wip kon goed voetballen. De fotoboeken van Arie Wijker In 1937 maken de broers de verhuizing mee naar de nieuwbouw van de Prins Hendrik Stichting. Het College van Regenten maakt in 1939 een nieuw regle ment met 37 bepalingen. Alle bewoners, ook Wip en Jankie, moeten hiervoor him handtekening zetten. Omstreeks die tijd zijn er foto's gemaakt met de witte muur als achtergrond. Dat blijkt nadat Willem Wijker bereid is gevon den om op zoek te gaan in de vele fotoboeken die zijn vader Arie Wijker (Arie Voorgevoel ofwel Lange Arie 1913 - 1992) heeft nagelaten van talloze Derpers. Albert sterft in Egmond op 18 april 1941. Zijn broer Jan maakt de evacuatie (1°'u) mee met alle 180 verpleegden en het personeel. Eerst belandden ze in Oosterbeek en na omzwervingen in Wageningen waar ook hij op 30 mei 1943 sterft. De foto van Albert Wijker heb ik op verzoek naar Amerika gestuurd aan cu rator Joanna Catron. Zij beschouwt die opname met alle verkregen informatie als hét bewijs dat het inderdaad deze Albert Wijker is, die op de schilderijen 90 Geestgronden, 24 (2017), nr. 2/3

Geestgronden - Egmonden | 2017 | | pagina 40