vakantie de mooie kop van Albert Wijker - 'onze' Wip - onmiddellijk her kend. De maker ervan, graficus Bernard Essers (1893-1945), woonde korte tij d in Egmond aan Zee en tekende er in september 1918 een van zijn mooiste portretten. Er bleek nog een website van deze kunstenaar te bestaan én een prachtig boek(7) met daarin ook het portret. De Judas-anekdote wordt ook hierin ver teld, afkomstig van dezelfde bron. De beschrijving van de stroper met zijn doorleefde kop is smakelijk om te lezen en de schrijvers hebben helemaal gelijk als ze beweren dat Essers de man treffend tot leven heeft gebracht. 'De zachte houtskool was geschikt voor het textiel van de jas en de scha duwen van het gezicht. Het fijne potlood voor het decoratieve spel van de dunne haren waarin de rand van de pet nog zichtbaar is compleet met hoge uitstekende jukbeenderen, de haviksneus, de stoppels van zijn baard en de diepe rimpels in het voorhoofd een man die waakzaam en slim uit zijn heldere ogen kijkt maar die ook iets kwetsbaars heeftMeer Egmonds werk is van Essers niet bekend. Wel vermeldt het boek een briefwisseling van de Bergense dichter Adriaan (Jany) Roland Holst die zijn vriend Essers erg bewonderde. Jany kwam op de fiets naar Egmond om zich ook door hem te laten portretteren. Afb. 25 Portret van een stroper door Bernard Es sers, potlood en houts kool, 39 x 33 cm. Egmond aan Zee 1918, eigendom fam. Laméris-Essers. Vanwege de gelijkenis wordt aangenomen dat het gaat om Albert Wijker (Wip). 86 Geestgronden, 24 (2017), nr. 2/3

Geestgronden - Egmonden | 2017 | | pagina 36