De grens met Alkmaar liep langs delen van de Meerweg, door landerijen en door de Grootegeestmolentogt (Afb. 15). De grens met Heylo volgde grotendeels de Egmonder vaart(3) en liep vervolgens langs sloten: de Scheisloot ten noorden van de Vennewatersweg en de Togtsloot (of Molensloot) ten zuiden daarvan tot aan het punt waar de gemeente Castricum werd bereikt. Vandaar ging het via langs perceelgrenzen gelegen sloten, greppels en wallen in een rechte lijn westzuidwestwaarts tot aan de Noordzee, zij het dat die grenslijn tussen Egmond binnen en Castricum bij het passeren van wegen - het Zuiderwegje of Zuiderdijkje, de Limmerweg, de Hoogenweg en de Heereweg - steeds even versprong (Afb. 16). Het stuk door de duinen was gemarkeerd door grenspalen. De grenslijn komt volgens een aantekening op de figuratieve schets der grensscheiding van de gemeente Castricum(5) uit op ongeveer 225 meter ten noorden van strandpaal 43. Daarna volgt de grens de Noordzee, buigt om Egmond aan Zee heen (Afb. 17), komt vervolgens weer bij de Noordzee uit en volgt het strand noordwaarts tot de grens met Wimmenum, het punt waar de opmetingen waren begonnen. Voor Egmond aan Zee vervulden A. Krans en T. Plantijdt de rol van aanwijzer; Van Egmond was tijdens het proces van grensbepaling schout van zowel Egmond binnen als Egmond aan Zee. Afb. 17 Figuratieve schets der grensafscheiding van de gemeente Egmond aan Zee uit 1821. De gemeente wordt geheel omsloten door de gemeente Egmond binnen en de Noordzee. Het grondgebied van de gemeente omvatte de grond waarop de huizen en bijbehorende erven stonden met een 'uitgang' naar zee. Bron: Regionaal Archief Alkmaar(6). 76 Geestgronden, 24 (2017), nr. 2/3

Geestgronden - Egmonden | 2017 | | pagina 26