Je verwacht hierna een akte, waarmee het pand uiteindelijk op naam van de prijswinnaar Gerrit van Dijk wordt gezet, maar die ontbreekt. Dus moet het anders zijn gelopen. Hier brengt het kadaster uitkomst, want op kadastrale legger 1449 staat het volgende met de hand bijgeschreven: overgeschreven 20 februari 1913 draagt nevenstaande vereniging A2040 over aan Gerrit van Dijk boekbinder Alkmaar en deze verkoopt bij diezelfde akte dit perceel weer aan nevenstaande vereniging. Hiermee wordt alles duidelijk. Van Dijk wilde kennelijk liever de geldwaarde ontvangen en men heeft voor de vorm wel het pand overgedragen, maar direct weer terug in ontvangst genomen. Van Dijk ging terug naar Alkmaar met ft. 11.000,- en de vereniging bleef eigenaar van Villa Huis ter Duin. Een jaar later kopen Bos, PluimgraafF en ene Pieter Brouwer allen voor een derde de villa over van de vereniging. Arie Bos bewoont het pand, vergroot het en gebruikt het voor de opvang van kinderen wegens plaatsgebrek bij het Centraal Genootschap. Villa Huis ter Duin is dan een koloniehuis geworden en in 1925 wordt het verkocht aan de Algemene Amsterdamsche Vereniging voor Genees-, Heel- en Verloskunde Ziekenzorg. Villa Margaretha Het verhaal rond deze villa is minder ingewikkeld. Op 16 december 1912, twee weken na de trekking van de loterij, zit het tentoonstellingscomité bij de notaris, alwaar ze Villa Margaretha (kadastraal bekend onder nummer A2020) voor ft. 4.500,- overnemen van Hendricus Jacobus Conijn, van de N. V. Egmond aan Zee Vooruit. Deze exploitatiemaatschappij had in die tijd zo ongeveer alle huizen in de Trompenbergstraat in bezit. Op 28 december, de dag waarop het comité bij de notaris is om Huis ter Duin op hun naam te zetten, wordt aldaar ook Villa Margaretha overgeschreven, naar de eigenaar van lotnummer 9977: Jacob Adrichem, een landbouwer uit Limmen. Op 29 maart 1913, een kleine vier maanden na de trekking, verschijnt in het Algemeen Handelsblad een advertentie waarin Villa Margaretha staande bij en met uitzicht op het strand te Egmond aan Zee, voor zeer billijken prijs uit de hand te koop wordt aangeboden. Ook Adrichem had achteraf gezien dus waarschijnlijk liever het geld gehad. Wellicht dacht hij het voor een hogere waarde van de hand te kunnen doen. Hoe dan ook, zijn gok pakte 70 Geestgronden, 24 (2017), nr. 2/3

Geestgronden - Egmonden | 2017 | | pagina 20