Geïntrigeerd door deze genoemde medailles, ging ik begin dit jaar op bezoek bij laatstgenoemde scheepsbouwer, om te kijken of hier nog iets over bekend was en of deze medaille wellicht nog zou bestaan. Na een vriendelijk ontvangst, kreeg ik tot mijn verbazing direct een Jazekerop mijn vraag en werd meegenomen naar het directiekantoortje. Daar aan muur, in een wapenschildvormige lijst, hingen een twintigtal medailles, waaronder één prachtige gouden met een zeer sprekende afbeelding van een Derper. Het bijschrift in gouden letters, Egmond aan Zee, was eigenlijk overbodig, maar gaf wel aan hoe trots men op de behaalde eremetalen was. Dan rest natuurlijk nog de vraag, hoe het met de grote verloting is afgelopen. Inmiddels waren de advertenties wéér aangepast en er stond nu, naast de waarde van de te winnen villa's, ook vermeld dat de villa's reeds verhuurd waren voorfl. 750,-perjaar (Huis ter Duin) en fl. 300,-perjaar(Margaretha). De trekking was uiteindelijk pas op maandag 2 december (wellicht om nog wat extra loten te verkopen en de omzet te verhogen?), om 16:00 uur 's middags in de concertzaal van Halff (De Vergulde Valk). Uit verschillende krantenberichten van kort na de trekking, is samen te stellen dat de hoofdprijs, Villa Huis ter Duin, viel op lotnummer 10448 en werd gewonnen door de heer G. van D., werkzaam als boekbinder en woonachtig op de Ramen te Alkmaar. Villa Margaretha werd aan lotnummer 9977 verbonden, maar over die prijswinnaar is in de kranten niets bekend gemaakt. Uit onderzoek in het Regionaal Archief blijkt dat er maar één G. van D. bestond die destijds op de Ramen in Alkmaar woonde: Gerrit van Dijk, Ramen 32, en inderdaad was hij boekbinder van beroep. Echter komt zijn naam niet voor in de notariële akten en is zijn hoofdprijs Huis ter Duin nimmer op zijn naam gezet. In diverse publicaties over koloniehuizen in Egmond valt te lezen dat Arie Bos in 1912 'zijn' villa Huis ter Duin betrok en inzette voor kinderzorg. Tevens is bekend dat hij dit huis later verkocht aan de Algemene Amsterdamsche Vereniging voor Genees-, Heel- en Verloskunde Ziekenzorg. In een poging te achterhalen hoe dit nou zit met de twee villa's, duiken we wat dieper de archieven in en proberen zo goed als mogelijk de beschikbare informatie te interpreteren. 68 Geestgronden, 24 (2017), nr. 2/3

Geestgronden - Egmonden | 2017 | | pagina 18