Met een entreeprijs van slechts 25 cent (een dagkaart kostte 35 cent en een abonnement 2 gulden 50) was succes verzekerd en de mensen kwamen dan ook vanuit het hele land naar Egmond om de tentoonstelling te bezoeken. Op sommige dagen lag het bezoekersaantal op 1700 personen en de reacties waren enthousiast. Ook werden geregeld door het Centraal Genootschap groepen kinderen naar Egmond gehaald om de tentoonstelling te bezoeken. Op één van deze dagen deed zich een incident voor, dat óók alle kranten haalde. Ter ere van de verjaardag van de Koningin-moeder Emma, op 2 augustus, was bedacht dat zeshonderd schoolkinderen de tentoonstelling gratis mochten bezoeken. Hierbij werd de hulp ingeroepen van de onderwijzers in Egmond aan Zee, die daar tot ieders verbazing echter weinig voor voelden. Omdat het kinderfeest verbonden was aan een verjaardag van een lid van het Koninklijk Huis, weigerden de sociaaldemocratische onderwijzers aan een dergelijke Oranjebetoging mee te doen. In allerijl besloten de vier commissieleden dan maar zelf de kinderen te gaan begeleiden, waardoor het feest die dag uiteindelijk alsnog doorgang kon vinden. Afb. 10 Vrijwilligers van de tentoonstelling verzamelen zich in klederdracht bij het terrein. Collectie Stichting Historisch Egmond. Op woensdag 7 augustus vond de historische optocht plaats. Een zestigtal edelen en ridders namen hieraan deel, allen in historische kledij gestoken door de Amsterdamse firma Helsloot. Vooraan de optocht reden de graven Lamoraal en Horne te paard, voorafgegaan door herauten. De bonte stoet trok eerst door Egmond aan Zee om vervolgens bij het inmiddels met veel 66 Geestgronden, 24 (2017), nr. 2/3

Geestgronden - Egmonden | 2017 | | pagina 16