De overige speciale activiteiten tijdens de tentoonstellingsmaand vormden tezamen een indrukwekkend programma: Een grote vaandelwedstrijd, de mannenzangvereniging uit Krommenie, reddingsdemonstraties, demonstraties van het drijfbaar doek RETTUNG, demonstraties van brandblusmiddelen KYL-FYRE, sjezen (rijtuigen) met kostuum, zangverenigingen Nieuw Leven en Orpheus uit Alkmaar, openlucht Café-Chantant, een poppenwedstrijd, een hoepelwedstrijd, een goochelaar, een carnaval in het tentenkamp, een lampion optocht en een historische optocht. Opening van de tentoonstelling Op vrijdag 19 juli 1912 was het dan zover: De Egmondsche Tentoonstelling werd geopend. In het hele dorp hingen de vlaggen uit, wat het geheel een feestelijk tintje gaf. Een grote groep hoogwaardigheidsbekleders en notabelen (het erecomité) was per tram in het dorp gearriveerd en tot hen richtte voorzitter Arie Bos dan ook als eerste het woord. Na er op gewezen te hebben, dat maar weinig plaatsen zo vaak en zo zwaar beproefd waren als het oude zeedorp Egmond, sprak Bos de volgende woorden: De Egmonders moeten wel van een taai ras wezen. Steeds hebben zij de druk der tijden en de elementen weerstaan. De zee schijnt kracht te geven. Egmond zocht nieuwe bronnen van welvaart, toen de oude verdroogden. Het was wederom de zee, die haar bewoners bleef spijzigen. De zee gaf Egmond zichzelfdaarbij een heerlijk, zuiver strand en een ongemeen schoon duinlandschap. Enige mannen, aan wie Egmond grote dank is verschuldigd, wezen de weg tot opkomst en bloei. Dankzij eendracht en samenwerking is Egmond na een lange voorbereiding een tijdperk van bloei ingetreden. Is het toeval, of bestaat er verband tussen de opfleuring der gemeente en de komst van haar nieuwe burgemeester? Zijn medewerking maakte de krachtige propaganda mogelijk, waaruit de tentoonstelling werd geboren. Deze is waarachtig een Egmondsche tentoonstelling.'''' Nadat Bos lovende woorden had gericht aan de stad Alkmaar, het reddingswezen, de Prins Hendrik Stichting en het Centraal Genootschap, eindigde hij zijn speech op gepaste wijze: De Egmondsche tentoonstelling stemt tot ernst door de vele herinneringen aan het verleden. Doch, als keerpunt in Egmond's druk, als dag van opstanding tot een nieuw leven, is deze dag een feestdag voor allen die het goed menen met het oude Egmond." 64 Geestgronden, 24 (2017), nr. 2/3

Geestgronden - Egmonden | 2017 | | pagina 14