Er is, blijkens de archieven, ook geen duidelijke taakverdeling tussen het R.K. Armbestuur en de Vincentiusvereniging. Als de financiële middelen van de vereniging in 1909 opdrogen, worden de heren Brouwers en Ursem op pad gestuurd om op audiëntie te gaan bij het R.K. Armbestuur met de vraag of deze de vereniging financieel wil steunen. In de vergadering van 16 novem ber 1909 wordt het antwoord van het R.K. Armbestuur besproken. Ze zullen niet overgaan tot financiële steun, maar wel de zieken, die door de vereniging worden verzorgd, voor hun rekening nemen(7). De notulen van de Vincentiusvereniging zijn goed bewaard gebleven en een bron van informatie, maar voordat ik verder inga op het reilen en zeilen van deze vereniging, eerst iets over de achtergrond van de vereniging en het re glement. Reglement van de St. Vincentiusvereniging Sint Vincentiusverenigingen ontstaan in Frankrijk in de 19e eeuw. De patroon voor deze verenigingen is Vincentius a Paulo, een Franse heilige, geboren op 24 april 1581, die zich inzette voor de armen en die door Paus Clemens XII in 1737 heilig werd verklaard. De eerste Nederlandse vereniging wordt op 10 februari 1846 in Den Haag opgericht en snel volgen er meer in het land(8). In Egmond-Binnen start de vereni ging op 15 augustus 1897. Voor katholieke weldoeners is de ver eniging een mogelijkheid om invul ling te geven aan het begrip 'naasten liefde'. Deelname aan de vereniging is uiteraard vrijwillig, maar de orga nisatie is aan duidelijke regels gebon den die zijn vastgelegd in een 'Alge meen Reglement'(9). Afb. 3 Het Algemeen Reglement der Vereeniging van den H. Vincentius van Paulo, zesde druk 1893 6 Geestgronden, 24 (2017), nr. 1 'nr&ilmrtïglicïtl, ulo <1 rnli 's-Gli^VfjUlAOI,. 'SKl RBTARIK VAN HPK HOOF DRAAD Wctlelade W

Geestgronden - Egmonden | 2017 | | pagina 8