Het is een aandoenlijk verhaal en je kunt je voorstellen dat het gebeuren in druk heeft gemaakt op het meisje. Maar het is ook een mooi verhaal vanuit historisch oogpunt. Het is geschiedschrijving uit de eerste hand en het geeft een goed beeld van de omstandigheden waar veel mensen honderd jaar gele den in leefden. Bij het lezen kwamen er ook allerlei vragen bij me op, zoals: Wie waren die weldoeners van de Vincentiusvereniging en hoe gingen die te werk? Waren er veel mensen die afhankelijk waren van de bedeling? Wanneer kregen mijn grootouders hulp en hoe lang duurde die? Wat was de rol van de kerk en de gemeente? Ik was benieuwd of er nog iets terug te vinden zou zijn in de archieven en startte een zoektocht. Al snel bleken er nog wat stukken bewaard te zijn in het Regionaal Archief te Alkmaar en tijdens mijn zoektocht kwam ik ver schillende namen van familieleden tegen, evenals vele andere namen uit het Egmond-Binnen van de vorige eeuw. De organisatie van de hulp aan armen De overgrote meerderheid van de bevolking van Egmond-Binnen (omvat geheel Egmond, behalve Egmond aan Zee) bestond een eeuw geleden uit katholieken. Hulpbehoevenden uit die bevolkingsgroep waren voor hulp aan gewezen op het armbestuur van de St. Adelbertusparochie of de Vincentius vereniging. Soms speelde ook het burgerlijk armbestuur van de gemeente nog een rol. Afb. 1 De gegevens van de volkstelling uit 1911 (3) 4 EGMOND-BINNEN. StatUtl* k. BIQkeni den nltelag van de Uatatgehondeo volkatelllng behoorde de be volklng ooier gemeente tot de volgende ker kelQke geilndten MaooeD. Vrouwen. Nederl. Hervormd 1G0 118 Remotstrant 1 1 Chrlit. Gereformeerd 1 1 Dooptgeiiod 6 4 Evergellich Lutheiech 0 1 Roomtch Katholiek 700 685» Oud- Katholiek 6 12 Tot andere Qeref. kerken 10 15 Tot geen kerkgenooUchap 8 4 882 871 Geestgronden, 24 (2017), nr. 1

Geestgronden - Egmonden | 2017 | | pagina 6