VAN DE REDACTIE Als iemand tegenwoordig geen werk heeft krijgt hij automatisch een uitke ring. Dat was vroeger wel anders. De overheid bemoeide zich nauwelijks met armoede onder de bevolking. Als men niet rond kon komen was men aan gewezen op liefdadigheid. In de gemeente Egmond-Binnen werd, naast de R.K. Armenbestuur van de Adelbertusparochie, door een aantal weldoeners de Vincentiusvereniging opgericht. Doordat de notulen van de vereniging goed bewaard is gebleven heeft Jacco Zoon er een interessant verhaal over kunnen schrijven. In 1811 werd in het noordelijke deel van Nederland op last van Napoleon de Burgerlijke Stand ingevoerd. Daarvoor moest iedereen geregistreerd worden en dat geeft een mooi inzicht in de omvang, leeftijden en beroepen in die tijd. Dit keer schrijft GerJan Zwaan over de Binnen-Egmonden, nadat hij in het eerste nummer van vorig jaar al Egmond aan Zee beschreven heeft. Gemeentelijke herindelingen zijn van alle tijd. De laatste was in 2001 met het samengaan van de gemeenten Bergen, Egmond en Schoorl. Daarvoor hadden we de fusie van Egmond aan Zee en Egmond-Binnen in 1978. Zo'n herinde ling was er ook in 1857. Toen werd de voormalig gemeente Wimmenum sa mengevoegd met de gemeente Egmond-Binnen. Dat er toen ook al protesten waren zoals bij de laatste samenvoeging in 2001, kunt u lezen in het verhaal dat Kees Floor voor ons schreef. In het vorige nummer stond een artikel over het wel en wee van Burgemees ter Pranger. In dat artikel is een groot misverstand geslopen. Een alerte lezer heeft ons daarop gewezen. Wat was het geval? In het artikel werd abusieve lijk uitgegaan van het feit dat Burgemeester Pranger woonde op de hoek van de Julianastraat en de Voorstraat. Het pand waar nu Zeeman gevestigd is. Het moet echter het grote, witte pand in de Voorstraat zijn dat voorheen in gebruik was als ijssalon van de familie Pravisani. In Rondje Egmond dat in het Contact met de Egmonden en op verschillende website wordt gepubliceerd worden alle bezienswaardigheden beschreven met actuele gegevens zoals openingstijden toegangsprijzen. Carla Kager heeft hier een kort stukje over geschreven. Wij wensen u veel leesplezier. 2 Geestgronden, 24 (2017), nr. 1

Geestgronden - Egmonden | 2017 | | pagina 4