RONDJE EGMOND Drie Egmonden in vogelvlucht Carla Kager Rondje Egmond is een kleurrijk overzicht van zo'n 60 bezienswaardigheden in de drie Egmonden, met een vleugje geschiedenis. Een doorsnee van de cultuur, de historie en het eigene van de drie Egmonden bij de zee, de duinen, het polderland en de bollenvelden. De bezienswaardigheden staan per dorp bijeen met de mooiste foto's en van locaties met openingstijden - dat zijn er wel 25 - staan de actuele gegevens vermeld. De bedoeling is om bewoners én bezoekers van de Egmonden op ideeën te brengen. De Egmondsche Bad-Bode Wat vooraf ging? Laat ik ruim een eeuw geschiedenis van toeristische in formatie hier heel kort samenvatten. In 1896 werd door het schoolhoofd W. Laroy de 'Egmondsche Bad-Bodeopgezet. Dit was de eerste toeristische uitgave waarin het mooie en bijzondere van de Egmonden en ook de histo rie met liefde werd beschreven. Het was ook de aanzet tot een Egmondse Vereniging voor Vreemdelingen Verkeer, opgericht door bevlogen vrijwil ligers. De 'Badbodewerd uitgegeven tot 6 juli 1940 en opgevolgd door de jaarlijkse VW-gids. Later veranderde de VW in een organisatie waarvan Egmond nog maar een onderdeeltje was en nu zijn er alleen nog twee vrijwil lige agentschappen in Egmond aan Zee. Verwarring Ik herinner mij nog dat Egmond aan Zee in artikelen voornamelijk werd aangeprezen vanwege het strand en de winkelstraat. De vuurtoren, de Prins Hendrik Stichting en de abdij in Egmond-Binnen kwamen wel eens aan bod, maar of en wanneer je die kon bezoeken, stond er maar zelden bij. Het inter net bracht nieuwe mogelijkheden, maar ook nogal eens verwarring door ver ouderde informatie. Wel stond het in het 'Contact' en in 'De Duinstreek' als het Museum open ging of als er in een van de Egmonden een tentoonstelling was en sporadisch kwam er een brochure uit. Toch leek het voor de buiten wereld alsof er in de Egmonden maar weinig viel te bezoeken. 46 Geestgronden, 24 (2017), nr. 1

Geestgronden - Egmonden | 2017 | | pagina 48