Eerste Kamer Daarna was de laatste hoop gevestigd op de Eerste Kamer, die dezelfde wets voorstellen ruim een maand later behandelde. De parlementariërs daar zou den wellicht nog een fusie kunnen afwenden. Ze ontvingen van de gemeente een 14 pagina's groot 'uitvoerig en in warmte gesteld' pleidooi om de sa menvoeging af te blazen (6a). De stukken die de tweede Kamerleden eerder hadden ontvangen, waren bijgevoegd. In het pleidooi werd ook ingegaan op de antwoorden die minister Van Rappard van Binnenlandse Zaken eerder in de Tweede Kamer had gegeven op vragen en opmerkingen over de wet. Wimmenum zag onder andere geen heil in een hogere accijns op alcohol en verwachtte dat die weinig zou opleveren: het werkte de illegaliteit in de hand en bovendien was er in Wimmenum 'alleen maar in de zomer bij zware veldarbeid' behoefte aan gedestilleerd. 'Door de vereeniging zullen wrevel en misnoegdheid geboren worden en tot in de verste nageslachten worden voortgeplantaldus het gemeentebestuur van Wimmenum, dat tevens waar schuwde voor 'de puinhoopen van verwoest geluk en vervlogen zelfstandig heid'. Als de plannen van de regering toch door zouden gaan, dan zullen wij ons te zijner tijd bevinden aan de goede kant van de geschiedenis, zo stelde de raad zelfgenoegzaam vast. Alle mooie woorden ten spijt slaagde de gemeente Wimmenum er echter niet in een meerderheid voor haar standpunt te verwerven. Met 28 tegen 4 stem men werd het wetsvoorstel aangenomen (6b). Toch waren alle protesten niet geheel tevergeefs geweest. De inwoners van Wimmenum bleven ten volle profiteren van de inkomsten van de eigendommen van de voormalige ge meente en het onderwijs bleef gratis, zo blijkt uit de definitieve, in het Staats blad gepubliceerde wettekst van 13 juni(7). De belastingen gingen echter wel omhoog en met de zelfstandigheid verdween ook de voorkeursbehandeling bij de pacht van landerijen. 38 Geestgronden, 24 (2017), nr. 1

Geestgronden - Egmonden | 2017 | | pagina 40