Tweede Kamer Voor het wetsontwerp tot samenvoeging van de gemeenten Egmond-Binnen en Wimmenum in de Tweede Kamer aan de orde kwam, werden de geachte afgevaardigden uitvoerig geïnformeerd over het Wimmenummer standpunt. Er kwamen bij de griffie afzonderlijke bezwaarschriften binnen van min of meer gelijke strekking, afkomstig van respectievelijk de gemeenteraad van Wimmenum en van een groep van dertig inwoners. Daarnaast maakten twaalf buiten de gemeente woonachtige grondeigenaren gezamenlijk bezwaar tegen de samenvoeging in het algemeen en de te verwachten gemeentelijke opcen ten op hun landerijen in het bijzonder. De gemeenteraad van Egmond-Binnen had geen bezwaren. Opmerkelijk is wel dat de beide fusiegemeenten werden geleid door dezelfde burgemeester, de op Schuylenburg woonachtige S.C.S. Holland(5). Afb. 21 Huize Schuylenburg, de voormalige burgemeesterswoning van de gemeente Wimmenum. Tekening door T.S.M. van der Fluit, 1978. Bron: Beeldbank Noord-Hollands Archief, fotonummer: NL-HlmNHA_359_0931 Tijdens de behandeling van het wetsvoorstel op 7 mei 1857 hield Jhr. Mr. C. van Foreest, conservatief parlementariër voor het district Alkmaareen breed voerig betoog tegen de samenvoeging. Van alle 28 wetsvoorstellen tot samen voeging van gemeenten werden aan dat van de 'vereeniging van Egmond- Binnen en Wimmenumverreweg de meeste woorden vuil gemaakt.(2bc). Het mocht echter niet baten; het wetsontwerp werd aangenomen met 46 tegen 7 stemmen (zie toelichting in kader). Geestgronden, 24 (2017), nr. 1 37

Geestgronden - Egmonden | 2017 | | pagina 39