Bijna tien jaar ge!eden lieten we in het zomernummer van Geestgronden zien hoe groot Wimmenum ooit is geweest. Kees Floor laat in onderstaand artikel zien waar om de weinige inwoners van deze heerlijkheid helemaal niet blij waren toen hun gemeente bij Egmond-Binnen werd gevoegd. Kees Floor SAMENGAAN WIMMENUM EN EGMOND-BINNEN In 1851 werd in het Nederlandse Parlement een gemeentewet aangenomen die op termijn geen ruimte liet voor kleinere gemeenten. Na verloop van tijd viel ook voor Wimmenum het doek. In 1857 werd die gemeente, ondanks al lerlei protesten, een fusie opgedrongen met buurgemeente Egmond-Binnen. Wimmenum was oorspronkelijk een zogeheten heerlijkheid, gelegen tussen Bergen en Egmond. In de Franse tijd werd Wimmenum bij keizerlijk decreet opgeheven en in 1811 bij Bergen gevoegd. Na het vertrek van de Fransen maakte Koning Willem I de fusie echter weer ongedaan. Wimmenum gold vanaf 1816 weer als een zelfstandige gemeente. Het grondgebied werd be grensd door dat van Bergen in het noorden, Alkmaar in het oosten, Egmond- Binnen in het zuiden en de Noordzee in het westen (Afb. 19 en 20). Belastingparadij s Rond 1850 telde de gemeente 120 inwoners, waarvan er volgens de regels van het toenmalige kiesstelsel overigens slechts zes mochten stemmen voor de gemeenteraad (1). De bewoners beschikten over enkele privileges waar anderen jaloers op konden zijn. Zo hoefden ze, net alsgrondeigenaren van elders, vanaf 1854 geen gemeentelijke belastingen en accijnzen meer te betalen; de gemeente kon zichzelf name lijk bedruipen met de opbrengsten van haar eigendommen(2a). Verder konden kinderen gratis naar school. Ook werd de grond in de gemeente uitsluitend verpacht aan de in gezetenen. De 'locals' konden daardoor ge makkelijker, zonder concurrentie van boeren van buiten, over het voor hun agrarische be drijfsvoering benodigde land beschikken. Afb. 19 Het nooit formeel goedgekeurde wa pen van de voormalige gemeente Wimme num prijkt op een van de bewaard gebleven palen op de grens met Bergen, nabij hoek Banweg Kleverlaan. Foto: Kees Floor, 2007. 34 Geestgronden, 24 (2017), nr. 1

Geestgronden - Egmonden | 2017 | | pagina 36