Papiermolen Weer terug naar de kaart. Bijna aan het einde van de Hoevervaart, bij de bre dere 'Zwaaihoek'(15) aan het Mallegat (de kruising Julianaweg-Schoolstraat) tekent Dou de korenmolen De Hoop. Hier maalde meunier Adrian Stigter tarwe voor de drie boulangers. Wat verder in de polder waar de vaart en den Hoogen Dijck elkaar kruisen staan twee beroemde papiermolens, waarover in Geestgronden al tweemaal is geschreven <16). De heer Joachim Veenhuij- sen, 72 jaar oud, als baljuw van de Egmonden en moleneigenaar de notabele van de Hoef, laat zich als eerste deftig inschrijven alsfabricant (Afb.8). Vol gens een statistiek uit 1816 vinden er bij hem maar liefst 50 man emplooi 'voor 15 stuivers daagsmaar is de staat der fabriek 'kwijnend'door de terug gelopen vraag naar papier in de Franse Tijd en de toegenomen concurrentie van de papiermolens in de Zaanstreek. In 1819 overlijdt Veenhuijsen en met hem de papiernijverheid in de Hoef. Later zullen op deze plek de kalkovens van Ruigewaard staan en weer later de vuinisbelt....de teloorgang van een historische locatie. Afb. 17 De papiermolens aan de Hoevervaart, met geheel links de korenmo len de Hoop. Tekening van CJ. Bruinvis uit 1870. Regionaal Archief, Alk maar. Dagloners We mogen dus aannemen dat van de tachtig mercenars er vijftig min of meer vast werkzaam waren in de papierfabricage. Resteren er dertig dagloners, dat is 20% van de beroepsbevolking. Een niet onwaarschijnlijk aantal, want in Bergen geven zich 50 mannen als dagloner op, 38% van de beroepsbevol king. Veel dagloners duidt op armoede in de gemeente. Geen vast werk, maar elke dag wel de zorg dat er brood op de plank komt. Aan het werk bij de boer: spitten, planten, rooien, hooien. Helm steken en planten in de verstuivende duinen. En niet te vergeten het zware werk van de schulperij en het transport van de schelpen naar de kalkovens in Alkmaar(17). Uit een jaarverslag van de 30 Geestgronden, 24 (2017), nr. 1

Geestgronden - Egmonden | 2017 | | pagina 32