Langs de oude Heerenweg Hoe zag dat historische gemengde bedrijf er landschappelijk uit? Op de wa- terstaatkaart van Johannes Dou uit 1680(14) zijn de Binnen-Egmonden nauw keurig afgebeeld. Dat de kaart 130 jaar ouder is dan de Franse Tijd lijkt ons geen bezwaar, er zullen in de achttiende eeuw door depressies en de afname van de bevolking weinig nieuwe ontginningen hebben plaatsgevonden. De drie dorpskernen en de meeste boerderijen liggen langs de oude Heerenweg, op de hooggelegen geest, temidden van de akkers en weiden. Al in dat jaar 1680 tekent Dou grote akker/weidencompexen tot de steïlrand die het begin van de jonge duinen, 'de wildernisvormt. Vanaf Wimmenum het land langs het Delverspad (dat toen het Melkpaadje heette), de Bleek met Tydtverdryf, bij Rinnegom wat minder ontginningen tot aan Waterrijk en dan het grote akker/weidencomplex tot ver westwaarts van de St. Aelbertsput. Tenslotte nog na Vredesteyn op de Scheyt van Bakkum het Mooyveld. Aan de oostkant van de Heerenweg daalt het maaiveld en bevindt zich op veel plaatsen een storende knikkleilaag in de ondergrond. Hier zullen door een dikwijls ernstig waterbezwaar vooral weiden en achter de Hoogen Dyck hooilanden gelegen hebben. Dit cultuur-historisch zo waardevolle landschap was dertig jaar geleden nog vrijwel geheel intact, daarna is er jammer genoeg door diepploegen veel van het weide- en hooiland in de polder omgezet in grootschalig bollenland. Drie bateliers De HoeffVaert, de Vaert nae Egmondt, de sloten en de watermolens zijn als afwateringssysteem op de kaart van Dou extra nauwkeurig en vergroot weer gegeven. Voor de locale economie waren de vaarten belangrijk als verbinding met de externe markt. Met de vlet werden de producten van het boerenbedrijf naar Alkmaar verscheept en wellicht ook al schelpen voor de kalkovens. Als retourvracht stadsheer ter bemesting van de aardappelakkers, broodtarwe en wat er al niet meer in de Egmonden ontbrak. Het register vermeldt de drie bateliers Piet Liefting, Mies Loos en Comelis Melker. Het waren de voor gangers van ome Chris Duinmeyer, de laatste vletschipper die ik mij herinner als het kleine pezige mannetje, gebocheld door het zware trekwerk tijdens de dagelijkse tegenwind terug naar huis, die mij leerde palingvissen in de Hoevervaart. Geestgronden, 24 (2017), nr. 1 29

Geestgronden - Egmonden | 2017 | | pagina 31