Was er in 1770-1780 misschien sprake van een hoge zuigelingensterfte of een andere calamiteit? Opvallend is ook het hoge percentage ouderen: 37 is ouder dan 50 jaar. In het diagram van Egmond aan Zee is wel sprake van een smalle piramidebasis. Hier heeft meer dan helft van de twintigers zich niet laten inschrijven. In een volgend artikel in Geestgronden zullen we hier verder op ingaan. Een algemeen beeld van de Binnen-Egmonden Behalve de onvolledigheid en de vage omschrijvingen in het Registre Civique blijkt ook dat de gemeentearchieven van de Binnen-Egmonden uit de negen tiende eeuw bijna geheel ontbreken. Wel zijn er landbouwstatistieken in het Noordhollands Archief, opgesteld door de burgemeester in de laatste jaren van het keizerrijk. Een preciese beschrijving te geven van de bestaansmid delen van bevolking is daarom niet mogelijk. We zullen ons tevreden moeten stellen met bronnen die indirect informatie geven met als troost de gedachte dat het opsporen van een algemeen beeld van het leven in Egmond aan de Hoef, Rinnegom en Egmond-Binnen te verkiezen is boven totale onwetend heid van het verleden van deze dorpen. Cultivateurs Was Egmond aan Zee een vissersdorp, in de Binnen-Egmonden overheerste het agrarisch bedrijf. 21 mannen geven zich op als cultivateurgebruikers/ bewerkers van de grond. Hieronder valt ook de veeteelt. Eén persoon noemt zich jardinier. Enkele bekende namen van boerenfamilies komen in de lijst voor: Apeldoorn, Kraakman, Valkering. Maar even zovele ons vandaag de dag zo vertrouwde autochtone boerenfamilies als de Hopmannen, de Baltussen, de Peppingen en de Waard ontbreken nog in 1811. Het getuigt van de enorme migratie die er in de negentiende eeuw moet hebben plaatsgevonden. Afb. 12 Adrian Valkering, naast boer blijkbaar ook loco-burgemeester, on dertekent 'Bij indespositie der Mairehet register. Ook de verplichte opgaven van de toestand van de landbouw zijn door Adrian Valkering ondertekend. 22 Geestgronden, 24 (2017), nr. 1

Geestgronden - Egmonden | 2017 | | pagina 24