De bevolkingsregistratie dié in 1811 plaats vond in de Hgmonden was voor Gei) an Zwaan aanleiding om te onderzoeken hoe de inwoners van onze dorpen toen leef den. Het artikel over Egmond aan Zee, in het eerste nummer van Geestgronden van verleden jaar, geeft tezamen met onderstaand artikel over Egmond aan den Hoef en Egmond-Binnen een goed beeld van onze dorpen in die tijd. Geqan Zwaan DE BINNEN-EGMONDEN ANNO 1811 Inleiding In het eerste nummer van Geestgronden 2016 heeft u kunnen lezen over Egmond aan Zee aan het einde van de Franse Tijd. Als onderdeel van het keizerrijk van Napoleon werd ons land in korte tijd volledig gereorganiseerd, waaronder een nieuwe politieke indeling in departementen en communes. Het bestuur moest voortaan door het volk worden gekozen. Op de eerste mei van het jaar 1811 werd daarom door de schout van Egmond een lijst opge steld met de namen, de leeftijd en het beroep van van alle kiesgerechtigde mannen van twintig jaar en ouder: het Registre Civique. Deze statistiek geeft een goed beeld van de beroepsbevolking van het dorp, die voor meer dan 80% direct en indirect op de visserij was gericht. Na Egmond sur Mer is nu het Register van de commune Egmond-Binnen aan de beurt om eens nader onder loep te nemen en een beeld te schetsen van de bestaansmiddelen van de Hoevers en Binders aan het begin van de negentiende eeuw. De Binnen-Egmonden In het originele Registre Civique, dat in het Noordhollands Archief in Haar lem wordt bewaard, zijn alle communes van het canton Alkmaar terug te vinden, waaronder Egmond a/d Hoef. Egmond-Binnen lijkt te ontbreken. Bij nader inzien blijkt dit gelukkig onjuist. Er is later per abuis Egmond a/d Hoef boven de tabel en op de verzamellijst genoteerd (Afb. 8). Om naamsverwar ring te voorkomen spreken we over de Binnen-Egmonden, bestaande uit Egmond aan den Hoef, Rinnegom en Egmond-Binnen. Geestgronden, 24 (2017), nr. 1 17

Geestgronden - Egmonden | 2017 | | pagina 19