Of de snelle en goedkope bouw de oorzaak is weten we niet, maar feit is dat er al snel gebreken aan het gebouw worden ontdekt. Zo is er al na enkele weken sprake van lekkage en krijgt broeder Ruigewaard de opdracht het ge bouw te inspecteren. Als hij dit heeft gedaan komt hij tot de conclusie dat 'het door de aannemers niet best was afgeleverd'. Hij krijgt de opdracht de zaak in orde te brengen. De kosten bedragen, na gissing, 25 tot 30 gulden. Ik was natuurlijk nieuwsgierig of het gebouw er nog zou staan en of er af beeldingen van waren te vinden, maar speuren op internet en een zoektocht in de omgeving leverde niets op. Niemand die ik erover sprak bleek van het bestaan te weten. Na enig speurwerk vond ik toch nog een tekening in het Re gionaal archief. In 1941 is het gebouwtje onherkenbaar verbouwd om dienst te gaan doen als woning van de toenmalige President van de vereniging en zijn gezin, de familie Groot. De intussen wederom verbouwde woning staat er nog steeds, op de Herenweg 116, maar lijkt in niets meer op het eenvou dige gebouwtje van de vereniging. Op 3 juni 1941 is de laatste vergadering in dit gebouwtje. De secretaris, G. Apeldoorn, schrijft in de notulen: 'Zoo is nu de laatste Conf. In dit Vine. Gebouw gehouden. Hoewel er met geen enkel woord over gesproken is, is het misschien toch wel goed er iets over te schrijven. Er werd tot bourwen besloten den 27 Oct. 1899 en de plechtige inwijding en eerste Conf. Werd gehouden 27 Dec. 1899. Dit was de 122ste Conf. En nu schrijven wij de 2226ste Conf. Dus 2105 keer heeft de St. Vincentius Ver. hier vergadert, bijna 42 jaar lang. Stond dit gebouw met de oprichting der Ver. goed, nu, in plaats van 1 Parochie er 3 zijn, staat het net als de kerk vrijwel buiten de Pcrochie. Hopen wij dat er spoedig een nieuw gebouwtje mag verrijzen, op een meer geschikte plaats dan op heden. De geboden hulp Mijn tante schreef dat haar ouders f. 2,50 ontvingen van Vincentius, maar in de notulen kom ik vrijwel nergens tegen dat gezinnen financiële ondersteu ning krijgen van de vereniging. In de meeste gevallen gaat het om steun in natura, met name melk en eieren worden met grote regelmaat verstrekt. Inci denteel is er wel eens een betaling, maar dan in afwachting van de steun van het armbestuur. Ik ga er dan ook van uit dat de opmerking van mijn tante niet correct is. Wellicht kregen ze die steun van het R.K. Armbestuur. Naast melk en eieren werden er allerhande goederen gevraagd en verstrekt. Zo komen we (onder)kleding tegen, bedden, beddengoed, klompen en brand- Geestgronden, 24 (2017), nr. 1 13

Geestgronden - Egmonden | 2017 | | pagina 15