Vincentiushuis Al snel na de oprichting van de vereniging worden er plannen gemaakt voor de bouw van een Vincentiushuis. Men gaat op zoek naar een geschikte loca tie, goedkope grond, de nodige financiële middelen en er worden tekeningen gemaakt. Bij het ontwerp is architect Lambeek betrokken en in de vergadering van 28 maart 1899 komt Gerrit Ruigewaard naar de vergadering om de tekeningen te laten zien. Afgezien van wat kleine wijzigingen worden ze door de aanwe zige broeders goed bevonden. In eerste instantie wordt gedacht aan een ge bouw van ongeveer 800 gulden, maar de architect is van mening dat er voor dat bedrag onmogelijk een gebouw geplaatst kan worden dat de vereniging waardig is. In zijn ogen moet dat minstens 950 tot 1000 gulden zijn. Van het kerkbestuur kan de vereniging de nodige grond krijgen in het bosje naast het kerkhof te Rinnegom. Weliswaar niet gratis, maar dan toch voor een vriendenprijs. Op 12 juni 1899 wordt de koop rondgemaakt onder de volgende voorwaarden: 'De koper zal nimmer zonder schriftelijke toestem ming en goedkeuring van het R.K. kerkbestuur het gekochte en zich daarop bevindende gebouw aan derden kunnen verkopen of overdoen. Indien de con ferentie wordt ontbonden of opgeheven zal de gekochte grond met alles wat er zich op bevindt met lusten en lasten aan het R.K. kerkbestuur vervallen, dat er naar goedvinden over zal kunnen beschikken. Voor de financiering van het gebouw worden renteloze aandelen uitgegeven. Ieder jaar zal de vereniging bij lot bepalen dat er twee aandelen worden uit betaald. Naast het kopen van een aandeel van 5 of 10 gulden kunnen mensen ook een gift doen. Op het intekenblad staat te lezen: 'Hoewel zeer dankbaar voor de tot nu toe ontvangen steun, is het voor den bloei en uitbreiding der Conferentie een levenskwestie vast een eigen gebouw te bezitten. Zowel voor de vergaderingen als voor het magazijn en de bibliotheek is een eigen ge bouw een onmisbare zaak. Op de speciale vergadering van 1 juli 1899 wordt de opbrengst van de actie medegedeeld. Er zijn 54 aandelen van fl. 10,- uitgegeven, 9 van fl.5,- en er is een bedrag van fl. 269,- aan giften ontvangen. Alles bij elkaar is er dus fl. 854,- opgehaald. Onder de gulle gevers ook weer de werkende leden, de pastoor, de kapelaan en tientallen anderen. Het bedrag is nog niet voldoende, maar er is ook een toezegging van de bisschop dat de vereniging een bedrag van fl. 1000,- kan lenen. Geestgronden, 24 (2017), nr. 1 11

Geestgronden - Egmonden | 2017 | | pagina 13