in Amsterdam aan de Herengracht wonen waar Witsen in 1675 voor 28.000 gulden een huis (huidig nr. 603) had gekocht. Omstreeks 1690 verhuisde het echtpaar naar een groter huis op Herengracht 479. Het laatste huis waar Witsen eind 1711 met zijn vrouw introk was eveneens aan de Herengracht (waarschijnlijk huidig nr. 440). Tijdverdrijf Evenals Picardt en vader Cornelis Jansz. deden, bleef Nicolaes Witsen investeren in de uitbreiding van de landerijen van Tijdverdrijf. In 1697 door de aankoop van het perceel Vijfkampen ter grootte van 2,5 morgen en in 1702 door de koop voor een bedrag van 280 gulden van de nog ontbrekende, oostelijke helft van Spanjaart Kroft, groot ca. 550 roe.(50) Voor wat betreft de bewoning van Tijdverdrijf zijn er voldoende indicaties om aan te nemen dat Nicolaes, anders dan zijn vader, de hofstede in Egmond aan den Hoef wel als buitenhuis benutte. Er was geen sprake meer van een huurder en uit zijn correspondenties blijkt dat hij zelf regelmatig op Tijdverdrijf verbleef. In de jaren dat hij zitting had in de Staten Generaal (1683-1685) correspondeerde hij regelmatig met de burgemeesters van Amsterdam. Op 17 augustus 1684 schreef hij onder andere: 'Ik vermejne voor vijf of ses dagen my ujt den Hage te absenteren, en tot Egmont op te houden (51) Jaren later, in juni 1714 schreef hij zijn geleerde correspondentievriend Gijsbert Cuper (1644-1716) over de wederwaardigheden rond één van de schapen die hij hield bij Tijdverdrijf; het dier had een opvallend grote staart. (52) 'Wij haddent tot Egmont int velt gedaen, het was een ram; hij besprong andere ojen, daer qaemen jongen van die half slag van staerten hadden Kennelijk trokken de dieren veel bekijks, want, vervolgde Witsen: 'Men stal het ons af uyt het velt, en wiert in de Noort hollantse steden om geit te sien vertoont, totdat wij er agter quamen en wederom eygendenDeze anekdote was overigens illustratief voor Witsens interesse voor de raadselen der natuur. Hij voerde geleerde discussies met Cuper over het bestaan van onder andere eenhoorns, mammoeten, moeraspadden, mineralen en vogelnesten waarin wel tien mannen konden zitten. De verbondenheid van Nicolaes Witsen met het huis Tijdverdrijf bleek ook uit het feit dat hij zijn laatste rustplaats niet in Amsterdam zocht, de stad van zijn maatschappelijk succes en aanzien, maar in de rust en vergetelheid van Egmond aan den Hoef. Hij stierf op 10 augustus 1717 in zijn huis aan de Herengracht in Amsterdam. Kort tevoren had tsaar Peter de Grote, die grote waardering voor Nicolaes Witsen koesterde, nog aan zijn ziekbed gestaan. Geestgronden, 23 (2016), nr. 4 145

Geestgronden - Egmonden | 2016 | | pagina 43