'Lambert Witzen, Majoor der stad Amsterdam verhuurt aan Claas Engelsz. van Doorne, gewezen herbergier te Egmond-Binnen een bleekerij met huis te Rinnegum, ten zuiden van de Hofstede Tijdverdrijf, voor 20 achtereenvolgende jaren van 1681 tot 1701 voor 275 gulden per jaar (46) In november 1703 zou Arent van Eybergen, notaris te Amsterdam, namens Sara Nuyts, de weduwe van Lambert Witsen, zorg dragen voor de verkoop van de 'Blijck' met bijbehorende grond aan Gerritsz. Pruym. De opbrengst van de bleekerij was 2593 gulden plus 1407 gulden voor de roerende goederen.(47) Nicolaes Witsen Van de vijf zoons was de eerdergenoemde Nicolaes Cornelisz. in menig opzicht de opvolger van Cornelis Witsen. (Afb. 26) Niet omdat hij diens buitenplaats Tijdverdrijf erfde, maar omdat hij op overtuigende wijze in diens voetsporen zou treden. Niet alleen maatschappelijk als bestuurder, maar ook als verzamelaar en liefhebber van de kunsten en wetenschappen, die anders dan zijn vader zijn kennis middels eigen geschriften wereldkundig maakte. Op bestuurlijk vlak was Nicolaes Witsen onder andere lid van de Staten Generaal en vervulde hij in Amsterdam dertienmaal het burgemeestersambt; voor het eerst in 1682, voor het laatst in 1705. Daarnaast was hij, net als zijn vader, enige tijd lid van de Admiraliteit van Amsterdam. Een zeer belangrijke functie was die van bewindhebber van de VOC, mede omdat hij daardoor in de gelegenheid was een uitgebreid netwerk op te bouwen voor zijn studie- en verzamelactiviteiten. Witsen correspondeerde met geleerde vrienden in Europa waaronder de veelzijdige geleerde Gottfried Wilhelm Leibniz (1646-1716) en was lid van de Engelse Royal Society. Hij verwierf internationale bekendheid met zijn rariteitenkabinet en geleerde publicaties. Voor wat dit laatste betreft maakte hij vooral naam met twee lijvige naslagwerken. Het ene, het hiervoor reeds genoemde Aloude Scheepsbouw en Bestier, was gewijd aan de geschiedenis en de praktijk van de scheepsbouw, het andere was getiteld Noord en Oost Tartarye en handelde over land en volk van Siberisch Rusland.(48) Met hulp van zijn in Moskou levende neef en correspondentievriend Andries Andriesz. Winius (1641-1716) vulde Nicolaes het tweede boek aan met een voor die tijd baanbrekende landkaart van dit nog grotendeels onbekende deel van de wereld.(49) Nicolaes Witsen trouwde in 1674 met Catharina Hochepied (1654-1728). Het huwelijk bleef tot hun verdriet kinderloos omdat geen der geboren kinderen in leven bleef. Na een kort verblijf in Den Haag ging het echtpaar 144 Geestgronden, 23 (2016), nr. 4

Geestgronden - Egmonden | 2016 | | pagina 42