aandelenhandelaar Anthonie van Zurck (c. 1608-1666) die in 1642 de nabij gelegen Heerlijkheid Bergen met de restanten van het huis Het Hof had gekocht.(38) Via zijn zwager Constantijn Huygens riep Van Zurck de hulp van Descartes in voor het ontwerp van een formele, symmetrische gevormde tuin die hij wilde laten aanleggen bij de herbouw van Het Hof die rond 1650 tot stand zou komen. Van Zurck hielp van zijn kant Descartes bij het vertalen van de Franse tekst van diens geschriften en ondersteunde hem met een lening van 9000 gulden.(39) Het is zeer de vraag of ook Cornelis Witsen zijn hofstede als een buitenplaats heeft beschouwd en benut door er regelmatig met zijn gezin te verblijven. Ondanks de pretentieuze weergave op de spiegel van het admiraalsschip was in ieder geval geen sprake van een indrukwekkende buitenplaats, laat staan van een kasteel. Dit zou waarschijnlijk ook niet gepast hebben bij de calvinistische mores van de familie Witsen die zich niet geroepen voelde zich te meten aan de pretenties van de adel.(40) Het meest dominante gebouw van Tijdverdrijf was de stolpboerderij en het aangebouwde herenhuis was eerder een bescheiden dan een prominent bouwwerk te noemen. Bovendien was Tijdverdrijf vijfjaar na de aankoop door Witsen nog steeds verhuurd aan Floris Reyntgens, mogelijk de boer die de door Picardt in cultuur gebrachte landbouwgronden bewerkte. Voorts was het feit dat het zuidelijk deel van het perceel Tijdverdrijf vanaf 1654 in gebruik werd genomen als een bleekerij strijdig met het beeld van een deftige buitenplaats. (41) De bleekerij, verhuurd aan Pieter van Dalen, 'bleyckervan beroep, lag in de directe nabijheid en dus het zichtveld van de hofstede. Van Dalen liet er een huis en een bedrijfspand bouwen. Deze bleekerij zou lang voortbestaan en de huidige locatie draagt nog altijd de naam 'Bleekerij'. Erfenis In 1666, drie jaar voor zijn dood, breidde Cornelis Witsen zijn bezittingen in Egmond aan den Hoef verder uit. Hij kocht voor 800 gulden het westelijke deel van het perceel Spanjaart Kroft dat grensde aan de oostzijde van de landerijen van Tijdverdrijf.(42) De totale omvang van het grondbezit nam met deze laatste aankoop toe met 550 roe. In hetzelfde jaar kocht Witsen ook nog een huis gelegen aan de Hoflaan (thans Slotweg), in Egmond aan den Hoef. Dit huis was oorspronkelijk in bezit van baljuw Cornelis van Rietwijk die het in 1619 had verkocht aan de eerder genoemde Haagse jonker Hugo Cuyk van Mierop. In 1637 erfde diens zoon Cornelis van Mierop het huis dat na zijn overlijden aan Cornelis 142 Geestgronden, 23 (2016), nr. 4

Geestgronden - Egmonden | 2016 | | pagina 40