einde kwam op 15 december 1683 toen het schip tijdens stormweer aan de grond liep in het Spanjaardsgat ten noorden van Texel.(32) Het kapseisde en verging; slechts een tiental bemanningsleden overleefde de ondergang van 'Huis Tijdverdrijf'. Buitenplaats De onroerend goed aankopen van Cornelis Witsen in Egmond aan den Hoef zijn moeilijk los te zien van het gegeven dat zijn voorouders uit het Noorderkwartier kwamen en meer specifiek uit de directe omgeving van Alkmaar. Wat voorts een rol kan hebben gespeeld is dat de lommerrijke dorpen langs de duinrand zoals Bergen en Egmond aan den Hoef in de loop van de zeventiende eeuw geliefd raakten bij gefortuneerde Amsterdammers. Naast Tijdverdrijf ontstonden in de pittoreske omgeving rond de Abdij van Egmond en de ruïne van het kasteel van de graven van Egmond tal van buitenplaatsen, waaronder Beekvliet, Eindhoef, Gelderland, Hamwijk, Klarenbeek, Kortberaad, Middenhoef, Oudhoef, Overcasteel, Riga, Schuilenburgh, Snoeckenburgh, Vreedeveld, Vredesteyn, Waterrijk en Zeldenrust. (33) Overigens was in veel gevallen, de naam zegt het soms al, sprake van een hofstede casu quo een hoeve met een aangebouwd herenhuis. Tot de bekende Amsterdammers met bezittingen in en rond Egmond aan den Hoef behoorde onder andere de familie Six die de buitenplaats Oudhoef bewoonde. Jan Six kocht in 1679 de heerlijkheid Wimmenum en bediende zich van het prerogatief Vrijheer van Wimmenum. (34) Eveneens uit Amsterdam afkomstig was de in de Zuidelijke Nederlanden geboren, schatrijke koopman Isaac Le Maire (ca. 1558-1624). Deze mede-oprichter van de Verenigde Oost-Indische Compagnie (VOC) zou zich ontpoppen tot een ware grootgrondbezitter door rond 1600 op grote schaal grond van de armlastige graaf Lamoraal van Egmond te kopen. (35) De graaf deed hem overigens ook grond ten geschenke uut seecker respect ende sonderlinghe genegentheyt Gezien de structurele tekorten aan graan en de kostbare import daarvan, onder andere uit Rusland, zag Le Maire wel brood in het ontginnen en in cultuur brengen van landbouwgronden in Noord Holland. Vanaf 1611 woonde hij in de door hem gebouwde woonboerderij 'De drie Noordermadente Egmond aan den Hoef waar hij met de koop van huizen en landbouwgrond zijn bezit bleef uitbreiden. In 1624 vond hij er zijn laatste rustplaats.(36) In 1643-1644 woonde en werkte ook de Franse wiskundige en filosoof René Descartes (1596-1650) een jaar in Egmond aan den Hoef. (37) Zijn verblijf was niet los te zien van zijn vriendschap met de zeer gefortuneerde Geestgronden, 23 (2016), nr. 4 141

Geestgronden - Egmonden | 2016 | | pagina 39