1660 in Amsterdam uitgegeven 'Korte Beschryvinge Van eenige Vergetene en Verborgene ANTIQUITETENgold - ondanks de vele verdichtsels - lang als een standaardwerk.(25) Admiraalschip Het huis Tijdverdrijf werd met reden een hofstede genoemd. Het bouwwerk bestond uit een Noord-Hollandse stolpboerderij met een piramidevormig dak en twee aangebouwde panden aan respectievelijk de voor- en achterzijde. Eén daarvan was de 'huismanswoning' ofwel herenhuis, zoals te zien is op een afbeelding die tot stand kwam dankzij een initiatief van Comelis Witsen. Dit was niet los te zien van het gegeven dat hij van 1654 tot 1657 lid was van de Admiraliteit van Amsterdam en derhalve betrokken bij de bouw van oorlogsschepen voor de vloot. In deze hoedanigheid trad hij in 1655 op als peet voor een admiraalsschip in aanbouw. Naar goed gebruik mocht hij de naam daarvoor bepalen; net als menig lid van de Admiraliteit voor en na hem deed.(26) Zo gaf Andries Bicker, eveneens lid van de Admiraliteit, een eerder admiraalsschip de naam 'Huis te Zwieten', trots als hij was op het familiebezit van kasteel Zwieten te Zoeterwoude. Dit kasteel was overigens nog maar kort in de familie sinds zijn broer Comelis Bicker, burgemeester van Amsterdam en hoogheemraad van Rijnland, het in 1632 had gekocht van de erfgenamen van Hugo Cuyk van Mierop, die het op zijn beurt in 1602 had gekocht van jonkheer Adriaen van Swieten.(27) Afb. 24 Admiraalsschip 'Huis Tijdverdrijf'. Tekening door Willem van de Velde de Oude (ca. 1670). Collectie Boijmans van Beuningen Geestgronden, 23 (2016), nr. 4 139 h - j» -

Geestgronden - Egmonden | 2016 | | pagina 37