Dr. Igor Wladimiroff (1943) is te Amsterdam werkzaam als bestuursadviseur. Hij publiceerde over de historische cartografie van Rusland en de cartografische activiteiten van Nicolaes Witsen o.a. De kaart van een verzwegen vriendschap. Nicolaes Witsen en Andrej Winius en de Nederlandse cartografie van Rusland. Op dit onderwerp is Igor in 2008 ook gepromoveerd. Zijn studie naar Nicolaes Witsen bracht ook onderstaand interessant verhaal over het huis Tijdverdrijf voort. Igor Wladimiroff HET HUIS TIJDVERDRIJF Inleiding In 1570 kwam Jacob Hendriksz. Witsz (15??-1595) met zijn gezin naar Amsterdam om zijn geluk te beproeven in de handel. Hij was afkomstig uit de omgeving van Alkmaar waar hij als koopman en binnenschipper zijn brood verdiende. Witsz, later Witsen genoemd, kan niet hebben voorzien dat zijn nageslacht zich binnen drie generaties zou ontwikkelen tot rijke, machtige regenten. Dit stond niet los van de explosieve groei van de welvaart na de Alteratie van 1578. In amper een eeuw groeide de bevolking van Amsterdam van 30.000 naar 200.000 inwoners; de groei van de handel en de winsten was navenant. Kooplieden lieten kapitale huizen aan de Amsterdamse grachten bouwen en menigeen permitteerde zich een buitenplaats, soms in de streek van herkomst. In de familie Witsen, rijk geworden in de handel op Rusland, was dit de hofstede Tijdverdrijf in Egmond aan den Hoef. In de geschiedschrijving over de familie Witsen komt dit buitenhuis zelden aan de orde en dan nog zijdelings, meestal fragmentarisch en soms onzorgvuldig. De voor dit onderwerp relevante studies hebben meestal betrekking op Nicolaes Witsen (1641-1717) die in de familie het langst eigenaar van de hofstede Tijdverdrijf was. J.F. Gebhard, de eerste serieuze biograaf van Nicolaas Witsen, verwijst indirect naar diens buitenhuis in Egmond.(1) J.F.L. de Balbian Verster maakt in zijn verhandeling over de herkomst van de naam van het admiraalsschip 'Huis Tydverdrijf' melding van de gelijknamige buitenplaats van Comelis Witsen (1605-1669) in Egmond aan den Hoef. (2) In mijn proefschrift over de cartografische activiteiten van Nicolaes Witsen beperk ik me tot de vermelding dat hij het 'landgoed' Tijdverdrijf van zijn vader Cornelis Witsen erfde.(3) In het door de Werkgroep Oud Schrift van het Regionaal Archief Alkmaar bewerkte manuscript van Gijsbert Boomkamp (ca. 1707-1755) wordt melding gemaakt van de naam en de globale locatie Geestgronden, 23 (2016), nr. 4 133

Geestgronden - Egmonden | 2016 | | pagina 31