naar Nederland en in augustus 1944 in Oostvoorne aangekomen. In juni 1945 werd Willem Laroij met zijn gezin herenigd. Het weerzien was eerder tragisch dan vrolijk, Willem was getekend door het kampleven en zijn ervaringen in de kampen. Wellicht was dit ook de aanleiding tot de echtscheiding welke in 1947 werd uitgesproken. Na de oorlog is Willem Laroij nog teruggekeerd naar het, inmiddels in Oost- Duitsland gelegen, kamp Barth. De vreselijke oorlogsherinneringen zou hij altijd met zich blijven meedragen. Willem Laroij overleefde de oorlog weliswaar maar wordt vanwege zijn ervaringen toch als oorlogsslachtoffer geregistreerd(1). 132 Noten 1 De Oorlogsgravenstichting registreert in haar database zowel 'oorlogsslachtoffers' als 'slachtoffers van de oorlogOorlogsslachtoffers zijn volgens de definitie burgers en militairen die in de strijd met de vijand of door hun handelingen of houding tegenover de vijand het leven hebben verloren. Ook mensen die tijdens de door de vijand opgelegde internering of vervolging overleden zijn, rekenen we hiertoe. Mensen die zijn omgekomen door oorlogsgeweld zoals een beschieting of bombardement, maar ook de mensen die de oorlog overleefd hebben en hun ervaringen altijd met zich hebben meegedragen omschrijven zij als 'slachtoffer van de oorlog'. Bronnen 1 https://oorlogsgravenstichting.nl/persoon/88675/willem-laroij 2 Kranten Regionaal Archief Alkmaar Met dank aan mevrouw Ruth Laroij (dochter uit het derde huwelijk van Willem Laroij jr.), Amstelveen. Geestgronden, 23 (2016), nr. 4

Geestgronden - Egmonden | 2016 | | pagina 30