Een dronken man in school Pieter D. Jz., zeevisscher te Egmond aan Zee, was op 9 april de openbare lagere school aldaar binnengegaan, ofschoon op de deur staat "Verboden toegang. Beklaagde had daar in den gang lopen vloeken en leven maken. Het Hoofd der School had hem verzocht heen te gaan, waaraan hij echter geen gehoor had gegeven. Willem Laroy, hoofd der school, verklaarde voor waar, hetgeen beklaagde ten laste was gelegd. Getuige Theodorus Hendrik Nokken, onderwijzer aldaar, had op de bewuste middag het lawaai in de gang gehoord en gezien dat beklaagde op herhaalde aanmaning niet was heengegaan. Tegen beklaagde, die niet was verschenen, doch al meer veroordelingen achter de rug heeft, werd twee weken gevangenisstraf geëist. Het leven van Willem Laroij Jr. Willem Laroij Jr. trouwde op 17 augustus 1937 in Loosduinen met Victorina Alida Rietveld. Zij kenden elkaar uit hun studietijd en woonden in Den Haag alwaar op 13 april 1938 hun zoon Willem Erik werd geboren. Hun tweede kind was dochter Elfriede Yolanda. Willem trouwde voor de tweede maal met Rachel Hamburger en voor de derde maal met Gretha Seelemann. Uit dit derde huwelijk werd Ruth Laroij geboren. Zij verstrekte mij de gegevens over het leven van haar vader. Met zijn eerste vrouw Victorina Alida en hun zoontje Willem Erik trok Willem in 1939 naar Zwitserland. Tijdens hun verblijf daar brak de Tweede Wereldoorlog uit en besloot het gezin naar Italië te trekken. Vervolgens, in mei 1940, raakte ook Nederland in oorlog en werd in Italië de sfeer voor buitenlanders steeds dreigender en dus besloten ze naar het zuiden van Frankrijk, dat toen nog niet door de Duitsers was bezet, te vertrekken. Daar werd op 12 april 1942 hun dochter Elfriede Yolanda geboren. In november 1942 landde een geallieerde troepenmacht in Noord-Afrika waarop de Duitsers vervolgens ook het Franse zuiden bezetten. Willem Laroij besloot met zijn vrouw en twee kleine kinderen te voet door de Pyreneeën naar Spanje te vluchten. Aangekomen in Spanje werden zij echter geïnterneerd en vervolgens teruggestuurd naar Frankrijk waar Willem Laroij in de gevangenis werd opgesloten. Hij werd vrijgelaten en kort daarna, in januari 1943, weer opgepakt. Voor hem begon toen een vreselijke tocht door diverse kampen, eerst Chateauneuf-les-Bains en Compiègne in Frankrijk en vervolgens Buchenwald en Ravensbrück in Duitsland en tot slot in kamp Barth, een onderkamp van Ravensbrück. In dit laatste kamp werd hij in mei 1945 door de Russen bevrijd. Inmiddels was zijn vrouw met de twee kinderen teruggekeerd Geestgronden, 23 (2016), nr. 4 131

Geestgronden - Egmonden | 2016 | | pagina 29