Hoe het toe kon gaan op een dorpsschool Vaak hoort men over vroeger tijd dat kinderen op school flink gestraft konden worden en dat ouders het daar vaak mee eens waren. "Je zult het er wel naar gemaakt hebbenKinderen moesten soms oppassen dat ze thuis ook nog niet eens straf kregen. Dat het vroeger ook heel anders kon gaan blijkt wel uit sommige rechtbankverslagen. Ouders komen daarin met geweld op voor de rechten van hun kind. Volgens onderstaande verhalen kwam dat meermalen voor in het Egmond aan Zee aan het begin van de twintigste eeuw. Meester Laroij zal wat met de derpers te stellen hebben gehad. Op 23 mei 1912 verschijnen in de Schager Courant en het Katholiek Nieuwsblad voor Noord-Holland twee opmerkelijke berichten die laten zien hoe het er aan toe kon gaan op een dorpsschool: Lastig volk voor de opvoeders van de jeugd Piet Dekker van Egmond aan Zee was als beklaagde absent. Hij is blijkbaar geen erg zachtzinnig mensch, want hij wou den schoolmeester op z 'n donder geven! Nu is 't wel niet zover gekomen, maar het stond er toch zoet voor. Een van Piet 's, tot de bevolking van Egmond 's openbare lagere school behoorende spruiten was in de banken zeker wat ondeugend geweest en wellicht daarvoor gestraft geworden, wat in de vorige maand vader Piet 's ergernis in hooge mate opwekte. Hij zou de reputatie van den huize Dekker niet ongewroken latenZijn jongen door een dorpsschoolmeester gestraftHet was om te springen uit je vel! Met dreunenden tred schrijdt Pieter den drempel over en staat voor den verbluften grijzen hoofdonderwijzer Laroij, die het niet erg op hem begrepen had. Tot meerdere zekerheid requireerde het schoolhoofd dan ook zijn onderwijzer van "bijstand", de heer Nakke, die geheel unisono het verzoek des heeren Laroij kracht bijzette. Maar de beide pedagogen konden wel blijven verzoeken dat Dekker zou ophoepelen, het gaf niets. Hij wilde niet weg. Hij had nu eenmaal het bordje "verboden toegang" dat de Burgemeester aan de school had laten timmeren, omdat er wel meer ontstemde ouders de school wederrechtelijk betreden, getrotseerd en hij bedreigde den ouden heer Laroij geen beetje, zodat deze wat blij was, zijn onderwijzer Nakkes bij zich te hebben. Dekker werd wegens zijn onhebbelijk optreden op de bon gezet en is hier (in de rechtszaal red.) al een oude bekende. Hij had volgens de mening van den heer Officier niet het recht om in de school te komen opspelen, en werd bedacht met een eisch tot twee weken gevangenissstraf. 130 Geestgronden, 23 (2016), nr. 4

Geestgronden - Egmonden | 2016 | | pagina 28