Onderwijs n Examens. De Oorlogsgravenstichting verzorgt het onderhoud van zo'n 50.000 graven van Nederlandse oorlogsslachtoffers. Daarnaast hebben zo'n 125.000 oorlogsslachtoffers echter geen aanwijsbaar graf. De namen van deze mensen staan opgetekend in 42 gedenkboeken die bewaard worden op het Nationaal Ereveld Loenen. De Egmonden betreuren zo'n 70 slachtoffers waarvan er inmiddels 45 als 'oorlogsslachtoffer' of 'slachtoffer van de oorlog' in de archieven van de Oorlogsgravenstichting zijn opgenomen (1). Eén van de in de archieven opgenomen 'slachtoffers van de oorlog' is Willem Laroij, geboren in Egmond aan Zee in 1912. Wie was hij? Tijdens mijn onderzoek naar de naam Laroij (ook geschreven als Laroy of La Roy) in de lokale kranten kwam ik een paar keer de naam van Willem's vader tegen. Deze was van ongeveer 1890 tot 1915 schoolmeester van de openbare school in Egmond aan Zee. Deze school stond op wat nu het Burgemeester Eymaplein heet, tegenover de toenmalige burgemeesterswoning. Zie ook het artikel in deze uitgave over burgemeester Pranger. Uit dat artikel blijkt dat meester Laroij een goede relatie had met de burgemeester (de tekst van het verzoekschrift in dit artikel is hoogstwaarschijnlijk van meester Willem's hand). Of meester Laroij ook geliefd was bij de bevolking in het dorp is niet duidelijk. Uit onderstaand verhaal blijkt in ieder geval wel dat hij niet door iedereen geliefd werd. Willem Laroij Sr. Willem Laroij werd op 14 juni 1851 in Schiedam geboren. Hij trouwde op 4 augustus 1880 te Rotterdam met de op 20 december 1850 te Rotterdam geboren Elisabeth Emeis. Uit dit huwelijk werd op 8 juni 1881 te Rotterdam hun zoon Abraham Laroij geboren. Toen Willem werd aangesteld als onderwijzer in Egmond aan Zee verhuisde het gezin hier naar toe. Op 1 november 1891 meldt de Heldersche en Niewedieper Courant dat Willem Examens vrije- en ordeoefeningen der gym- uastiek. Amsterdam. 29 October. Geëx 12 mann.cand.lteruggetrokken. Toegelaten o.a. de hh. J. Kuiper, te Jisp W. Laroij, te Egmond aan Zee H. Sasburg, te Anna-Paulowna en W. Westendorp, alhier. Afb. 20 Melding in de Helderse- en Nieuwedieper Courant van 1 november 1891 128 Geestgronden, 23 (2016), nr. 4

Geestgronden - Egmonden | 2016 | | pagina 26