Afb. 18 Burgemeester Pranger bij de officiële opening van het Kurhaus op 1 juni 1906 toen er nog geen 'vuiltje aan de lucht wasDe burgemeester is de meest linkse persoon op de foto. Foto C. van der Aa Ex-burgemeester verdwijnt in anonimiteit Eind juli 1911 heeft Pranger zijn straf uitgediend. Nadien wordt weinig meer van hem of zijn gezin vernomen. Zijn advocaat stelde nog wel tijdens de laatste rechtszaak: "Hij die steeds tot steun zijner gezin geweest is, zal nu in de moeilijke ogenblikken die komen, gesteund worden door zijn vrouw en kinderen, die in hem blijven geloven.Mogelijk, maar dan niet meer vanuit Egmond aan Zee, want in december 1910 zijn zijn vrouw en het gezin tijdens zijn detentie al verhuisd naar een bovenwoning in de Hugo de Grootstraat te Amsterdam. Onbekend is hoe zijn gezin tijdens en na zijn vrijlating het hoofd boven water hield. In de bronnen worden weinig aanwijzingen meer gevonden. Waarschijnlijk behield Pranger zijn rechten op wachtgeld en staatspensioen. Vast staat slechts dat hij op 84-jarige leeftijd overlijdt in Nunspeet op 27 Juni 1935, een halfjaar later gevolgd door zijn vrouw Carolina. Op de voorpagina van 12 januari 1911 stelt de Rotterdamsche Courant vast: 'Zelden, misschien nooit, heeft een ambtenaarsloopbaan een tragischer einde gehad dan die van oud-burgemeester van Egmond aan Zee, Pieter Pranger. Noten 1 Knevelarij is afpersing door machtsmisbruik Bronnen 1. Albert van der Zeijden, Kieviet en Egmond, Geestgronden, december 2002, nr. 4 2. Archief van de gemeente Egmond aan Zee, geraadpleegd bij het Regionaal Archief Alkmaar 3. Archief van de gemeente Egmond-Binnen, geraadpleegd bij het Regionaal Archief Alkmaar 4. Tientallen krantenpublicaties o.a. Staatscourant, Algemeen Handelsblad, Schager Courant, Rotterdamsche Courant, Middelburgsche Courant, Sumatra Post e.v.a. in de periode 1908 1911 5. Genealogische bronnen op internet, zoals myheritage.com en wiewaswie.nl 126 Geestgronden, 23 (2016), nr. 4

Geestgronden - Egmonden | 2016 | | pagina 24