Tegenstanders burgemeester krijgen overhand Dat gebeurt nota bene onder voorzitterschap van wethouder Van Hall, een van de eerste criticasters van de burgemeester, die de burgemeestersfünctie nu waarneemt. Raadslid Van Hall kreeg in september 1909 de meeste stemmen bij de wethoudersverkiezing, die nodig was nadat de partijgenoten van Huibert van Pel deze hadden laten vallen en niet herkozen. Van Hall vroeg bedenktijd of hij deze benoeming kon aanvaarden, omdat hij niet kon samenwerken met burgemeester Pranger, die voor hem had afgedaan. Uiteindelijk aanvaardde hij de benoeming. In het Regionaal Archief Alkmaar zijn tegenwoordig de notulen te raadplegen van deze bespreking achter gesloten deuren. Daaruit blijkt dat de burgemeester inmiddels alle prestige en steun kwijt is bij de meeste raadsleden. Een nieuwe burgemeester wil men niet aandoen dat deze met de oude burgemeester moet samenwerken omdat deze nog als gemeentesecretaris is aangebleven. Twijfels zijn er over enkele andere transacties in eerdere jaren, maar daarvan blijken de bescheiden verdwenen en dat kan dus niet meer onderzocht worden. En de toenemende doofheid van Pranger maakt hem eigenlijk ook ongeschikt voor de functie. Met vier stemmen voor en drie blanco wordt besloten om Pranger verlof te verlenen tot 30 april en hem daarna te ontslaan als secretaris van Egmond aan Zee. Egmond-Binnen houdt vertrouwen In de gemeente Egmond-Binnen weet men niet alle ins en outs en is de gemeenteraad milder in zijn oordeel dan in Egmond aan Zee. Hier besluit de gemeenteraad Pranger wel aan te houden als gemeentesecretaris. Ook kent die de verlofaanvraag toe. Mogelijk rekent Pranger erop dat hij in het vooijaar van 1910 de gevangenisstraf zou moeten uitzitten, maar daar komt het maar niet van. Waarschijnlijk speelt daarbij een grote rol dat een beweging op touw was gezet om gratie voor hem te verkrijgen. De kranten maken onder het kopje 'Gerehabiliteerd' dan nog melding van een besluit dat de gemeenteraad van Egmond aan Zee op 4 april 1910 neemt op verzoek van Pranger, om alsnog de term 'eervol' toe te voegen aan zijn eerdere ontslag als gemeentesecretaris. Het besluit wordt met 5 tegen 2 stemmen genomen. Als op 1 mei zijn verlofperiode ten einde is, is in Egmond-Binnen net de nieuwe burgemeester aangetreden: de 28-jarige Paul van Sonsbeeck, gelijktijdig met de nieuwe burgemeester van Egmond aan Zee, de 30-jarige Cornelis Eijma. Bij Koninklijk Besluit krijgt Pranger in augustus toestemming om als gemeentesecretaris van Egmond-Binnen in Egmond aan Zee te blijven wonen. 122 Geestgronden, 23 (2016), nr. 4

Geestgronden - Egmonden | 2016 | | pagina 20