Koningin Wilhelmina. Een Commissie van negen ingezetenen begeeft zich na de veroordeling naar de Commissaris der Koningin in Haarlem, om hem te informeren over dit initiatief, waarin verzocht wordt gratie te verlenen aan de burgemeester en om handhaving in het ambt. Nationaal voorpaginanieuws Vrijwel alle kranten in Nederland en in de Nederlandse koloniën brengen het nieuws van de veroordeelde burgemeester, meestal op de voorpagina. Op 16 juni 1909 is de petitie van de Egmondse burgerij zelfs voorpaginanieuws voor het prestigieuze Algemeen Handelsblad. Werd deze krant gelezen door directeur van de Prins Hendrik Stichting Van Hall? Wellicht, want de volgende dag al staat er een ingezonden brief van een anonieme maar welbespraakte Derper, wiens toon wel erg doet denken aan die van dit raadslid dat het balletje aan het rollen bracht: Uit brief anonieme Ingezonden brievenschrijver Algemeen Handelsblad 17-06-1909: 'Als ik u nu mededeel, dat er van onzepl. m. 425 kiezers er reeds pl.m. 14 dagen 200 in zee zijn, zodat bij de gehouden verkiezing op vrijdag jl. er slechts 209 konden stemmen, dan zult ge des te eerder geloven op welke rare wijze die 300 handtekeningen zijn bijeengescharreld. Bijna 2/3 van de notabelen komt er niet op voor, de rest zijn vissersvrouwen die getekend hebben zonder dat ze wisten wat ze tekenden, ja zelfs verluidt dat enkelen hebben getekend met hunne kinderen. Ware een juist inzicht van de mening van Egmond's burgerij te verkrijgen, dit adres volledig bekend gemaakt en zonder enige morele pressie van huisbezoek etc. ter tekening in een lokaal neergelegd, dan garandeer ik u dat 30 handtekeningen een hoog cijfer zou zijn geweest. Aan dit adres mag dan ook veilig alle morele waarde worden ontzegd. EEN INWONER VAN EGMOND AAN ZEE Nog steeds grote steun in dorp Het is aanleiding voor het Algemeen Handelsblad om een redacteur nog eens navraag te laten doen in Egmond, en dat levert het exacte aantal handtekeningen op van mensen uit Egmond aan Zee die het verzoek om gratie voor burgemeester Pranger inmiddels hebben ondertekend: 288. Volgens de ingewonnen inlichtingen 'zijn hieronder beslist zeer vele notabelen, die uit de aard der gemeente Egmond aan Zee niet al te dik gezaaid zijn. O.m. werd het gratieverzoek getekend door het hoofd der school, alle onderwijzers, de predikant en de pastoor, de postdirecteur, de directeur van het Kurhaus, 120 Geestgronden, 23 (2016), nr. 4

Geestgronden - Egmonden | 2016 | | pagina 18