vele monden die de burgemeester moet voeden. Nog maar twee weken voor de rechtszaak had hij het huwelijk van een zijn dochters gevierd, dus dat scheelt weer. Verzoekschrift aan rechtbank Enkele loyale inwoners van Egmond aan Zee, waaronder het schoolhoofd La Roy, richten na de rechtszaak een verzoekschrift aan de president van de rechtbank, waarin zij schrijven: 'Ten diepste geroerd door de gebeurtenissen van de jongste tijd in deze gemeente en ten zeerste geschokt door hetgeen het hoofd onzer gemeente, de burgemeester, is wedervaren, kunnen zij niet nalaten hun groot leedwezen daarover uit te drukken. Maar dit neemt niet weg dat zij betreuren in hoge mate het lot dat hun burgemeester wellicht te wachten staat. De meesten der ondergetekenden hebben de heer Pranger gedurende een groot aantal jaren kunnen gadeslaan in zijn maatschappelijk en geestelijk leven, en bovendien in zijn ambtelijk leven. Noch op het een, noch op het ander kon gedurende een kwart eeuw iets worden aangemerkt. Doorzijn leven en zijn daden als mens en ambtenaar heeft de heer Pranger het onverzwakte vertrouwen van ondergetekenden gewonnen. En het is hun een waarachtige behoefte, uw geëerbiedigd college de heilige verzekering te geven, dat dit vertrouwen op hechte grondslagen berust, zoo zelfs dat zij zich genoopt gevoelen u mee te delen dat na de treurige gebeurtenissen dat vertrouwen in burgemeester Pranger bij hen nog in geenen deele is geschokt geworden. Kon het mogelijk zijn dat van hun burgemeester nog afgewend kon worden het fel dreigende dat hem boven het hoofd hangt, ondergetekenden zouden zich er in verheugen en zich gelukkig achten, een braaf medeburger en een uitstekend burgemeester in hun midden te behouden. Ondergetekenden zijn er innig van overtuigd dat zijn prestige niet verloren is; de achting en waardering die hij bezit van een overgroot deel der bewoners kan tot waarborg strekken voor de waarheid van dit beweren. Burgemeester wankelt na le veroordeling De gehoopte vrijspraak of ontslag van rechtsvervolging levert het verzoekschrift niet op. De rechtbank veroordeelt de burgemeester op 8 juni 1909 tot twee weken gevangenisstraf wegens valsheid in geschrifte in betalingsmandaten. Het nieuws van de veroordeling verspreidt zich snel in Egmond aan Zee en maakt diepe indruk. Overal ziet men troepjes mensen samenscholen om de zaak te bespreken. Onder een groot deel van de bevolking heerst min of meer verslagenheid. Wat nu rest, is een adres om gratie richten aan H.M. Geestgronden, 23 (2016), nr. 4 119

Geestgronden - Egmonden | 2016 | | pagina 17