Milde strafeis Volgens de krantenberichten volgt dan een zeer sympathiek gesteld requisitoir door officier van justitie mr Hanegraaff: "Er zijn zaken die het OM slechts node vervolgt. Zulk een zaak is het hier behandelde. Het recht moet echter gehandhaafd worden onder alle omstandigheden.Hij eist een gevangenisstraf van een maand. Maar de aanklager kan speciaal in dergelijke zaken ook ontzetting uit het burgemeestersambt eisen bij de rechtbank. Dat doet hij echter niet, omdat Gedeputeerde Staten (GS) juist de vorige avond de ingediende rekening 1907 en begroting 1909 van Egmond aan Zee hadden goedgekeurd, nadat een commissie van GS onderzoek had gedaan in Egmond naar de administratie. Daarom concludeert mr. Hanegraaff dat burgemeester Pranger nog steeds het vertrouwen geniet van zijn superieuren in Haarlem. Zelfs is nimmer zijn schorsing gevraagd door de gemeenteraad. Wie is de officier van justitie dan om de burgemeester uit zijn ambt te zetten? Burgemeester Pranger wordt in brede kringen gezien als een goed burger, een eenvoudig man met weinig behoeften, die in de verste verte niet de neiging tot speculatie wordt toegedicht. Dat blijkt ook uit de sympathisanten die zijn meegereisd naar Alkmaar en de rechtszaak vanaf de publieke tribune volgen. Na de rechtszaak drukken zij de burgemeester roerend de hand, en moeten dan nog 14 dagen wachten voordat de rechtbank uitspraak doet. Thuis in burgemeesterswoning Pieter Pranger toog weer huiswaarts, naar de Voorstraat 38, later hernummerd tot 152, 114 en nu blijkbaar nummer 104 geworden. De ruime burgemeesterswoning was gelegen even voorbij de Oud-katholieke kerk, vlak tegenover het huidige burgemeester Eymaplein. Tegenwoordig is het pand in tweeën gesplitst en herbergt het textielbedrijf Zeeman en Bakker Brillen. In de Egmondse volksmond staat het huis bekend als het grote domineeshuis, omdat het jarenlang de plek was waar de predikant woonde, onder andere dominee Roobol. Veel minder bekend is dat het voor die tijd de woning van de burgemeester was. Hij woonde daar samen met zijn vrouw Carolina Augusta Kieviet. Samen hadden ze zeven kinderen opgevoed. Zijn eega was de zus van de kinderboekenschrijver Comelis Johannes Kieviet, bekend van Dik Trom. Veel avonturen in zijn bekende kinderboeken speelden zich af in Egmond aan Zee, wat het vissersdorp eind 19e eeuw hielp met de naamsbekendheid. Familie van Carolina Kieviet, zoals haar broer de kinderboekenschrijver, logeert geregeld bij hun en viert dan vakantie. Vijf van de zeven kinderen van burgemeester Pranger wonen begin 1908 nog thuis. De kranten maken soms melding van de 118 Geestgronden, 23 (2016), nr. 4

Geestgronden - Egmonden | 2016 | | pagina 16