om de commissieleden zand in te ogen te strooien, maar het blijken taaie lieden: de noodzakelijke kwitanties van betalingen aan aannemers ontbreken bij de bevelschriften. Uiteindelijk geeft de burgemeester toe: hij kan maar 200 gulden aan betalingen voor de gasfabriek verantwoorden, de rest heeft hij in zijn eigen huishouden gebruikt. Hij legt uit dat hij nog 1550 gulden tegoed had van de armlastige gemeente Egmond-Binnen, die bijna niets in kas heeft, en ook bij Egmond aan Zee nog ft. 183,98 te vorderen had. Hij kwam in geldverlegenheid en met thuis vele monden te voeden, zag hij geen andere uitweg dan deze voorschotten daarvoor aan te wenden. Volgens hem was hij van plan dit terug te betalen zodra hij van Egmond-Binnen alles betaald had gekregen. De schade probeert de burgervader daarna te beperken door zo snel mogelijk het hele bedrag terug te storten in de gemeentekas. Verbijstering en verwarring in gemeenteraad Hoewel er begrip en respect is voor de burgemeester, koppelen de commissieledenhunbevindingeninnovember 1908 terug aan de gemeenteraad. De wethouders en raadsleden zijn verbijsterd. Ze hadden dit nooit verwacht van burgemeester Pranger, al gaan er al langer geruchten rond in het dorp dat hij financieel niet zuiver op de graat is. Nu blijkt de burgemeester te hebben gesjoemeld met de bevelschriften en de gemeenterekening om zijn eigen verduistering van geld te verbloemen. Moet de gemeenteraad nu de versie Afb. 13 G.E.A. van Hall, raadslid en directeur van de Prins Hendrik Stichting, liet zich niet in de luren leggen door burgemeester Pranger. Fotocollectie Stichting Historisch Egmond Geestgronden, 23 (2016), nr. 4 115

Geestgronden - Egmonden | 2016 | | pagina 13