Afb. 1 Sint Agneskerk Verdeeldheid in de roomse kerk Petrus Codde, die in 1672 tot bisschop van Holland werd gewijd, werd in 1702 geschorst door Paus Clemens XI, omdat hij sympathieën had voor een andere religieuze beweging, het Jansenisme. Er werd een plaatsvervanger voor hem benoemd. De kapittels (bestuurscollege van een bisdom) Haarlem en Utrecht bleven trouw aan Codde en zo ontstond verdeeldheid onder de katholieken. Een deel voegt zich naar de wil van Rome en een deel schaart zich rondom Codde. Deze laatste groep scheidt zich in 1723 af en heet vanaf dat moment: de 'roomsch katholieke kerk van de oud-bisschoppelijke clerezielater genoemd: de oud- katholieke kerk. Behalve door de ligging aan de kust en de middelen van bestaan, heeft de Egmondse gemeenschap in het begin van de 18e eeuw daardoor ook kerkelijk een eigen karakter gekregen. Dat Egmond aan Zee de oud-katholieke kerk in ere hield had het mede te danken aan Petrus 't Zul, pastoor in Egmond aan Zee van 1695 tot 1726. In de jaren van de kerkelijke twisten tussen Rome en Utrecht koos hij de zijde van Codde en de Egmonders hadden vertrouwen in hem. Een andere oorzaak van dit oud-katholiek zijn is zonder twijfel de geïsoleerde ligging van het dorp. Sint Agneskerk een prooi der golven In de nacht van 24 op 25 december 1717 stak een enorme storm op, ook wel bekend als de KerstvloedHet door de storm opgejaagde water ondermijnde de toren van de Sint Agneskerk aan de westzijde. Hoewel de toren bleef staan, ontstond een groot gat onder de toren. Na deze vloed werd op kosten van het Rijk een kustverdedigingswerk van rijshout gemaakt. Maar op den 52 Geestgronden, 23 (2016), nr. 2/3

Geestgronden - Egmonden | 2016 | | pagina 6