In 1985 ging de slopershamer in het op een na oudste gebouw van Egmond aan Zee. Alleen de Nederlands Hervormde Kerk aan de Voorstraat is ouder. Zo kwam er een eind aan 184 jaar Egmondse geschiedenis en ging weer een prachtig stuk cultureel erfgoed verloren. Aad Baltus VAN SCHUILKERK TOT POSTKANTOOR Inleiding Het gebouw aan de Zuiderstraat uit 1801, dat tot 1983 in bedrijf was als postkantoor, diende tot 1886 als kerk voor de oud-katholieke gemeenschap van Egmond aan Zee. Toen de kerk te klein werd voor de vele gelovigen werd een nieuwe kerk gebouwd in de Voorstraat, die in 1886 gereed kwam. Voordat de kerk in de Zuiderstraat in 1801 gebouwd werd stond er op die plek een schuilkerk die niet meer was dan een grote schuur. Sint Agneskerk De Sint Agneskerk gebouwd in 1449, was aanvankelijk een rooms- katholieke kerk. Tijdens de reformatie (vanaf 1517) is de kerk echter in gebruik genomen voor de protestantse eredienst. Het protestantisme was vanaf dat moment de officiële godsdienst in Nederland. Andere godsdiensten waren wel toegestaan, maar mochten niet in het openbaar beleden worden. Zodoende werd in de Zuiderstraat een schuur in gebruik genomen als katholieke schuilkerk. De Agneskerk heeft veel te lijden gehad van de watergeuzen. De geuzen landden in april 1571 op de Egmondse kust. Het dorp werd volledig geplunderd waarna 130 huisjes en de Sint Agneskerk in vlammen opgingen. De kerktoren werd gelukkig gered zodat hij als baken voor de zeevarenden behouden bleef. Op 7 juni 1573 werd de kerk door toedoen van Diederick van Sonoy en zijn mannen, die ook het Slot op de Hoef en de Abdij van Egmond-Binnen verwoestten, opnieuw in brand gestoken. Te midden van de ruïne van de oude Sint Agnes verrees een nieuwe kerk, tegen de in stand gebleven toren aan. Deze kerk was een derde kleiner dan de vorige kerk. Hieruit blijkt dat de meeste dorpelingen niet naar de hervormde godsdienst waren overgegaan en dus rooms-katholiek waren gebleven. Geestgronden, 23 (2016), nr. 2/3 51

Geestgronden - Egmonden | 2016 | | pagina 5