Bodemvondsten in Egmond In de loop der jaren zijn er vele bodemvondsten gedaan welke aanwijzingen geven over de aanwezigheid van Franse en Engelse troepen alhier. Zo vond Cor Prins in de weg bij de vuurtoren een uniformknoop van de Franse 72e Demi-Brigade d'Infanterie de Ligne (afb. 35). Jos van Duin vond op het strand ten noorden van Egmond aan Zee een schouderbandplaat van de Britse Gordon Highlanders, (afb. 36). Ook op het strand werd een officiersknoop van de Britse Royal Artillerie gevonden (afb.37). Daarnaast getuigen de vele musketkogels, Britse en Russische muntjes en vuurstenen voor het afvuren van de musketten (afb.38) die tot op de dag van vandaag nog in de Egmonden worden gevonden, van de oorlogshandelingen in 1799. Afb. 35 Afb. 36 Afb. 37 Afb.38 Herdenking Het ligt in de bedoeling van een aantal in '1799' geïnteresseerden om jaarlijks de 'Battle of Egmont-aan-Zeete gaan herdenken. Men zal, gekleed in uniformen van die tijd, demonstreren hoe destijds de gevechtshandelingen verliepen. Er zijn inmiddels ook contacten met het Britse Ministerie van Defensie. Mogelijk zullen in de toekomst afgevaardigden van de onderscheiden Britse regimenten hun opwachting in Egmond komen maken. 97 Noot 1 De 'Battle of Alkmaar', de Slag om Alkmaar, werd uitgevochten op 2 oktober 1799. De benaming van de veldslag is misleidend omdat de gevechten zicht niet zozeer bij Alkmaar maar meer rond Bergen en in het duingebied tussen Bergen en Egmond afspeelden. De veldslag wordt daarom ook wel de Tweede Slag om Bergen genoemd. De Engelsen noemden de veldslag, verwijzend naar hun aldaar behaalde succes, de 'Battle of Egmont-aan-Zeede Slag om Egmond aan Zee. Geestgronden, 23 (2016), nr. 2/3

Geestgronden - Egmonden | 2016 | | pagina 51