VAN DE REDACTIE De meeste artikelen in ons tijdschrift worden geschreven door Egmonders en oud-Egmonders. Mensen die zelf een tijdperk in de Egmonden hebben meegemaakt en gefascineerd zijn geraakt door de rijke geschiedenis van onze omgeving. Daarnaast zijn er mensen die uit hoofde van hun beroep of studie met de Egmondse geschiedenis in aanraking zijn gekomen en een artikel voor ons blad schrijven. In het komende decembernummer zult u een prachtig artikel kunnen lezen over het Huis Tijdverdrijf van de historicus Igor WladimirofF. Maar er zijn ook niet-Egmonders die door het lezen van ons tijdschrift geïnspireerd worden om zich te verdiepen in de Egmondse geschiedenis en een artikel schrijven. Wij hopen dat we nog veel mensen met ons blad kunnen inspireren. Een van hen is André Bakker uit Alkmaar die een interessant verhaal heeft geschreven over de oprichting van de woningbouwvereniging Sint Joseph in Egmond-Binnen in 1919. Hij laat in dit artikel zien hoe daadkrachtig mensen in die 'goede oude tijd' konden zijn. U leest dit in deze uitgave. Verder in dit nummer een artikel van Aad Baltus over het postkantoor dat in de Zuiderstraat in Egmond aan Zee heeft gestaan. Veel oudere Egmonders zullen zich herinneren hoe ze als kind hun spaargeld daar op hun spaarbankboekje van de Rijkspostspaarbank lieten bijschrijven. Dat er in Egmond aan den Hoef niet alleen bollen werden geteeld weet iedereen. Maar dat er naast papiermolens en kalkovens ook nog blauwselmolens hebben gestaan is niet erg bekend. Martijn Mulder schrijft over deze bijzondere industrie uit de eerste helft van de zeventiende eeuw. De veldslagen die in 1799 in Noord-Holland zijn uitgevochten tussen Engelsen en Russen aan de ene kant en Fransen en Nederlanders aan de andere kant zijn zonder twijfel de bloedigste die ooit in deze regio zijn uitgevochten. In enkele weken tijd vielen er duizenden doden. Wat de rol van Egmond aan Zee was in deze strijd wordt door Rob Leijen en Cor Prins in de Battle of Egmont-aan-Zeeuit de doeken gedaan. We zijn gelukkig weer in staat geweest om een gevarieerde uitgave van Geestgronden voor u samen te stellen. Veel leesplezier. 50 Geestgronden, 23 (2016), nr. 2/3

Geestgronden - Egmonden | 2016 | | pagina 4