27 augustus - 19 september Na de landing in de vroege morgen van 27 augustus vestigden de Britten een bruggenhoofd en dwongen de Bataafse-Nederlandse troepen onder luitenant- generaal Herman Willem Daendels terug. De gevechten duurden de hele dag en tegen de avond werd besloten Den Helder te ontruimen zodat deze plaats aan het Nieuwediep in Britse handen viel. Op 30 augustus gaf de Bataafse vloot zich over aan de Britten. Op 10 september vielen de Frans-Bataafse troepen de Britten bij Krabbendam aan maar de laatsten hielden stand en de aanvallers trokken zich terug. Intussen gingen Britse versterkingen en Russen aan land. De gecombineerde Brits-Russische troepen hadden al gauw een numerieke overmacht van 40.000 man tegen de 23.000 troepen van het verzwakte Frans-Bataafse leger. Op 19 september rukten de Britten en Russen op vanuit hun posities bij Petten en Krabbendam. In Bergen kwam het tot zware gevechten tot een Franse aanval vanuit Egmond aan Zee de Russen weer uit Bergen verdreef. De aanvallers trokken zich terug naar de uitgangsposities en geen van de partijen behaalde die dag terreinwinst. Er volgden twee weken slecht weer en een nieuwe aanval moest worden uitgesteld. 2 oktober De eerste fases van de veldslag gingen volgens het Brits-Russische plan. Om alle colonnes tegelijkertijd te laten bewegen, moest het tijdstip waarop de colonnes vertrokken uitgesteld worden tot het ebgetij (om half zeven 's ochtends), zodat Abercromby's colonne genoeg ruimte had om over het strand op te rukken. De Britse generaals Coote en Chatham verdreven al na korte tijd de Fransen uit de duinen en hun voorposten in Camperduin en Groet. De centrale Russische colonne rukte vervolgens voorzichtig op. Ondertussen dreven Burrard en Sedmoratzky de Franse en Bataafse troepen uit Schoorl en Schoorldam en in de richting van Koedijk. Hier stopten ze en namen niet verder deel aan de veldslag, met uitzondering van het artilleriebombardement dat ze de rest van de dag op Koedijk en Bergen uitvoerden. Ondertussen was de Franse linkervleugel teruggevallen naar Bergen. Dit was een sterke positie en de hertog van York realiseerde zich dat hij de Fransen uit Bergen moest verdrijven; het was de enige manier om zich van een overwinning te verzekeren. Hij gaf Chatham daarom bevel om zijn brigade de duinen in te sturen en samen met Coote's brigade de Fransen in de duinen aan te vallen. Ze wisten de Fransen terug te dringen en hun positie in de duinen bij Bergen op te geven. Alles leek nu klaar voor een aanval op Bergen 92 Geestgronden, 23 (2016), nr. 2/3

Geestgronden - Egmonden | 2016 | | pagina 46